Nějaký chladný předmět odebírá teplo z její dlaně...
Tma... ...světlo baterky... ...nůž... ...její nůž..?
      Bloudění prázdným plechovým prostorem, jenž kdysi býval centrem zábavy...
      ...chuchvalce mlhy se přelévají ve smrtelném tichu...
...podřezaní maskoti parku... ...plyš jejich převleků je nasáklá čerstvou krví...
...další mrtví lidé pověšení v klecích... ...něčí zrychlený dech... ...pes! ...útok...
...útěk... ...morbidní bytost s kyvadly místo rukou... ...útěk... ...železné schody...   
   ...bzučení gigantického hmyzu... ...vlastní zrychlený dech... ...horská dráha...
         ...překotné balancování na kolejích...
...kvílivý zvuk blížícího se vláčku...
...záře reflektorů...   ...není kam uhnout...   ... ...není kam...
...náraz...    ...tma.                   

Klid. Tlukot krve ve spáncích. Teplo. Světlo. Život. Vypadá to, že lidský mozek nedokáže simulovat překonání okamžiku vlastní smrti. Bod proti reinkarnaci. Bohužel...? Bohudík - alespoň pro tuto chvíli - zlý sen tak musel skončit a mladá dívka se zmateně probouzí do reality.
"Tomu říkám noční můra," uleví si rozespale a zvedá hlavu ze stolu. Ztuhlá šíje jí dává pocítit nezvyklou polohu, ve které usnula. Opatrně se rovná na židli a přichází k sobě.
Hluk z ulice se mísí se vzdálenými lidskými hlasy. Je slunečný nedělní den a ona skončila svou běžnou návštěvu nákupního centra v Portlandu. Tohle bistro, Happy Burger, bylo její poslední zastávkou před odchodem. Nebýt oné neplánované dřímoty zdánlivě opileckého ražení, mohla být už dávno doma. Vždyť bydlí jen pár minut metrem odsud.
Odložený tácek a prázdný kelímek jí potvrdí, že to, proč tady přišla, už bylo vykonáno a není tedy žádný důvod déle se tu zdržovat. Ještě si upraví náhrdelník, jenž se v krkolomné pozici vysoukal zpod výstřihu trička a vykročí ke dveřím. Vzácný kov brože zastudí na hrudi a připomene jí člověka, který ji šperk kdysi věnoval. Otec... Opozdila se a měla by aspoň zavolat, že už se vydává na cestu. Vychází ze dveří prázdného podniku a míří k nejbližšímu telefonnímu automatu.
Postarší muž, čekající opodál, zpozorní. Už nějaký čas tu dívku sleduje a teď už nemá pochyb, že je to Ona. Její jméno je Heather, má sedmnáct let, odbarvené vlasy a štíhlou postavu. Pár pih na nose a dětské rysy obličeje zdůrazňují její mládí, i když křivky její postavy upozorňují na téměř dokončenou proměnu školačky v ženu. Neznámý kopíruje její kroky k veřejnému aparátu a zastaví se, až když objekt jeho zájmu zvedne sluchátko. K uším muže v dlouhém plášti doléhají části hovoru.
"Tati! To jsem já. ...ano... promiň, že jsem nezavolala dřív... ...jo, to jsem teda byla... No, teď už jedu domů... A - zapomněla jsem koupit tu věc, kterou jsi chtěl... Jistě, neboj, budu... Mám tě ráda tati."
Heather odstoupí od přístroje a pohlédne na chlápka v klobouku, jenž ji zblízka pozoroval. Posunkem naznačí, že telefon je volný. Jenže muž nejeví o volání zájem a vzápětí vykročí za dívkou. Jeho mise se pomalu chýlí ke konci, už nezbývá nic jednoduššího, než ji oslovit.
"Heather, potřebuji s tebou mluvit. Mé jméno je Douglas Cartland. Jsem detektiv."
"Detektiv? Opravdu? Tak jo, ráda jsem si s vámi promluvila," prohodí oslovená bez zájmu, aniž by zpomalila krok. Neoholený člověk v ošuntělých šatech na ni rozhodně nepůsobí nejlepším dojmem.
"Počkej. Je tu někdo, kdo by si s tebou chtěl promluvit. Jen mi věnuj hodinu, ne, půl hodiny svého času," přesvědčuje zoufalý pronásledovatel, tušíc, že s dívkou bude těžké pořízení.
Heather se krátce zastaví a odsekne: "Taťka mi vždycky říkal, abych se nebavila s cizími lidmi."
"Je to velmi důležité, týká se to tvého narození," zní ještě poslední výzva.
"Nazajímá mě to," zkonstatuje neoblomná slečna a rychlejší chůzí míří k dámským záchodkům.
Zaražený detektiv se mlčky sune za ní. Proč se vždycky nakonec něco musí zaseknout...
"Vy mě pořád ještě pronásledujete?! Mám začít křičet?!" vyjede dívka nervózně.
"Omlouvám se, počkám tady." Douglas Cartland se ještě nehodlá úplně vzdát.
Heather mizí ve dveřích WC. Ten otrava si nedá pokoj, bude ho muset setřást.
Jedna kabinka má zavřená dvířka, přesto se zdá, že je uprchlice na toaletách sama. Aspoň se nebude nikdo divit jejímu potrhlému nápadu... Větrací okénko je nízko, takže nebude problém jím prolézt a zmizet tak z dosahu slídila čekajícího na chodbě. Vtom dívčinu pozornost upoutá výrazná červená malba nad umyvadlem. "Ten znak na zrcadle... Vypadá nějak povědomě... Odkud to znám? Kde jsem to jen mohla vidět?" pátrá rozrušená mysl horečně v hlubinách své paměti. Bez výsledku. "A proč mě tak bolí hlava, když se na to snažím vzpomenout...?" projevuje se další nepříjemnost. "Nemám ráda zrcadla," ukončí momentální blondýnka rázně své tápání a uličnickým způsobem opustí místnost.
Okno ústí těsně vedle hromady odpadků, ale hlavně, že se dostala ven. Únikové dveře opodál ji hned zavedou zpět do budovy, ale teď už v bezpečné vzdálenosti od toho vtíravého individua v plášti. Teď už stačí umně prokličkovat supermarketem až ke vstupu na nástupiště metra a pak rychle domů. Jenže najednou se vše komplikuje. Spousta dveří je zamčených a navíc - nikdo tady není. Překvapená Heather si uvědomí, že od svého probuzení vlastně kromě onoho Cartlanda nepotkala živou duši. Možná, že už je po zavírací hodině, ale aby tady bylo všude úplně prázdno...
Po krátkém bloudění v opuštěných chodbách náhle uslyší něco, co zní jako lidský hovor. Všechny obchody v malém prostranství mají zatažené výlohy, takže to může vycházet jen z krámku s oblečením. Roleta není úplně spuštěná, mladá žena se dokáže protáhnout dovnitř.
S ohnutými zády proniká do módního butiku. Nedaleko se cosi válí na podlaze. Pistole. Vezme zbraň do ruky. V její hlavě by se jistě vyrojila spousta otázek... Kdyby ovšem měla čas přemýšlet. Ve zlomku vteřiny protne ponuré ticho zvuk praskajících tkání. Pohled dívky se automaticky obrátí tím směrem. Na zemi leží bezvládná žena, jež tu snad mohla být prodavačkou. Nad ní se sklání gigantická, zrůdná bytost a vykusuje jí maso z obličeje. Heather v šoku přestává dýchat. Ale ani to nestačí. Monstrum cítí její stres, přerušuje svou hostinu a vydává se za novou kořistí.
Se zděšeným výkřikem se probouzí pud sebezáchovy. Napadená křečovitě tiskne revolver a zvedá jej proti nepříteli. "Nepřibližuj se! Vypadni ode mě!" Žádná varování nemají účinek, bizarní tvor kráčí dál. Roztřesená žena zmáčkne kohoutek. Jednou, podruhé, potřetí... Krev se valí z čerstvých ran, ale ani sedm zásahů z bezprostřední blízkosti nedokáže stvůru zastavit. Situace se stává zoufalou, zbraň cvaká naprázdno, chybějící tři náboje ze zásobníku už zřejmě někdo před chvíli použil. Teď už není úniku.
Deformované hrdlo příšery znenadání vydá smrtelný vzdech. Míra zranění byla přece jenom příliš vysoká i pro tuto šílenou kreaturu. Ruce přerostlé do masitých kyvadel převáží zbývající torzo a vysoká postava se hroutí k zemi. Je po všem.
"Co je to k čertu za věc?! To nemůže být člověk... Nikdy jsem ani neslyšela o podobném zvířeti. Taky to není nikdo v kostýmu. Zní to šíleně, ale "monstrum" je jediný možný výraz pro tohle. A to si nemyslím, že bych byla šílená," přemítá dívka rozrušeně. "Je to monstrum, já, já jsem to zabila..."
Pak přejde k nebohé osobě opodál. Je jasné, že tady už dávno není pomoci. "I já poznám, že je mrtvá. Měla bych zavolat policii? Těžko by mi uvěřili, kdybych řekla, že někoho právě zabilo monstrum..." zavrhne rychle nápad vložit do této záležitosti strážce veřejného pořádku.
Jindy jistě útulný krámek s módním ošacením se pro Heather stal příliš tísnivým. Ne že by se jí nelíbil nabízený sortiment, ale teď rozhodně není ta pravá chvíle. To, co tady zažila, jen tisíckrát umocnilo její touhu okamžitě zmizet z tohoto místa a z celého supermarketu. S divnou předtuchou sebere pohozenou krabičku s náboji, protáhne se kolem pultu s pokladnou a odchází zadním východem. Ocitá se v sektoru pro zaměstnance. Ve snaze předejít zbytečnému bloudění stahuje z nástěnky mapu komplexu.
Od této chvíle je putování systematičtější, ale co je horší - opět se objevují podivné agresivní kreatury. Vysoká "kyvadla" doplňují dvounozí tvorové s hlavou místo trupu a také nebezpeční psi s rozštěpenými lebkami. Začíná jít o život, některé komplikace je možné řešit pouze s pomocí revolveru. Situace se krátce zklidní až po vstupu do prodejny knih. Zde se dívka zdrží hledáním kódu k zámku od nouzových dveří.
Když konečně nechá knihkupectví za svými zády, spatří na konci dlouhé chodby štíhlou postavu. Je to lidská bytost. Potěšená dívka zrychlí krok, možná, že ji ona osoba podá nějaké vysvětlení...
"Haló, počkejte! Co se tady děje? Kde jsou všichni? Co ta divná monstra..." křičí nedočkavě.
Vysoká žena nehne brvou. Může mít kolem třiceti let a se svými dlouhými blond vlasy by ještě mohla zůstat dlouho atraktivní. Ale její plášť, či spíše hábit, důrazně přesvědčuje, že jí samotné na vlastním vzhledu nezáleží. Navíc, ta tvář je nepřirozeně bledá a její oči jsou chladné jako smrt.
"Přišli slavit Počátek. Znovuzrození Ráje, jehož se lidský rod zřekl," káže suverénně ze své výšky.
Tohle vůbec není odpověď, kterou chtěla Heather slyšet. "O čem to mluvíte?" nechápe.
"Ty to nevíš? Tvoje moc je potřebná," pokračuje neznámá dál svým podivným cynickým tónem.
Její záhadná slova ale mladší ženě vůbec nic neříkají. "Jak bych to mohla vědět?" hlesne překvapeně.
"Jmenuji se Claudia. Vzpomeň si mne i na své skutečné já. A také na to, kým se musíš stát. Tou, která nám svými zkrvavenými dlaněmi ukáže cestu do Ráje," zazní další záhadná proklamace.
Heather už toho začíná mít dost. "Takže tedy Claudie, byla jsi to ty, kdo tohle všechno způsobil?"
Přezíravý úsměv se rozhostí v bílém obličeji třicátnice. "Byla to ruka Boží..."
Věta odezní a hlavou dívky otřese šílená bolest. Její vidění se rozostřuje, jako v mlze spatří, jak se v Claudiině tváři objevuje zlověstně spokojený výraz. Pak se starší žena otočí a odchází.
Heather zůstavá sama. Tlak v uších polevuje a dává prostor zmatku, jenž se usídlil v myšlenkách. "Tomu nerozumím... O co jí šlo? Na co si to mám vzpomenout?"
Ticho prázdné chodby je jí jedinou neuspokojivou odpovědí. Za rohem je výtah. Ač nerada, musí do něj vstoupit. Za jejími zády s masivním rachotem padá ocelová mříž a blokuje jí cestu zpátky. Zdviž se rozjíždí a šokovaná Heather má pocit, že je transportována do jiného světa.
"Je to snad další sen? Musí být... Ale kdy už se probudím?" unikne jí skrze rty.
Stěny výtahu jsou tvořeny pletivem, skrze které je vidět úkazy jako vystřižené z Dantova pekla. Vyděšená pozorovatelka se zády tiskne k mříži a sleduje roztodivné humanoidní kreace bez očí a úst konající jakési nepochopitelné činnosti.
"Ani dítě by neuvěřilo tomu, co se tady děje..." je její poslední úvahou před zastavením zdviže. Žádný konec snu se však tentokrát nekoná, dveře se otevírají a ukazují dívce novou realitu. Škaredou, špinavou a ponurou. Nešťastnice je stále v nákupním centru, akorát nehezky proměněném. Stěny jsou plesnivé, výlohy rozbité, všechno rozežírá koroze a celou tristní podívanou umocňují všudypřítomné krvavé skvrny.
Monstra zde samozřejmě také nemůžou chybět. V dusné tmě jsou jejich útoky zákeřnější a mnohem více nebezpečné. Kromě nálezu několika krabiček střeliva ve skladišti je tedy velmi vděčná i za objevení funkční baterky, jež je schopna dodat aspoň malé množství tolik cenného světla.
Heather opět kličkuje změtí chodeb gigantické budovy v touze najít volnou cestu. V místnosti, jež snad kdysi mohla být ošetřovnou, naráží na červený symbol, který již dříve viděla na toaletách.
Znovu se neubrání touze si vzpomenout. Vypadá to, že teď jí to jde o poznání lépe.
"Připomíná mi to ten kouzelný kruh, co jsem si o něm četla v knize o černé magii. Je to opravdu kvůli té knize, že mi připadá tak povědomý? Ne, není to tím. Je to znak z oltáře..." Náhle se vše zastře mlhou. "Oltář? Jaký oltář..?" Je to pryč. Snad ještě bude příležitost si zavzpomínat.
S dávkou patřičné fyzické námahy se dívce podaří vyšplhat do druhého patra. Tady ji překvapí spousta nosítek odstavených na chodbách. Všechna jsou zakrytá plentou. Pod každou z nich je mrtvé tělo. Co tady proboha dělají, vypadá to tady jako v polní nemocnici...
První dojmy přeruší šum televizní obrazovky. Jeden z přijímačů vystavených ve vitríně obchodu s elektronikou je funkční. Relativně vzato... Z šedého zrnění se na chvíli vynoří obraz černovlasé dívenky. Její ústa něco zašeptají, než se krátká scénka navždy utopí v monotónním ruchu.
"Co to bylo? Zdá se mi, že volala 'tati'..." snaží se Heather marně zbystřit své smysly. Na jiném monitoru ve výloze opodál je zase červeně namalováno kruhové znamení. Opět stejný symbol, teď už třetí v pořadí. Heather zkusí ještě jednou potrápit svou paměť.
"Přináší mi to bolení hlavy, když se na to dívám, ale je mi to velmi povědomé. Vím, že jsem zapoměla na něco velmi důležitého. Jenže mám pocit, že bude lepší si to nepřipomínat."
Mapka supermarketu je už skoro celá zamalována šipkami a křížky označujícími chodby a dveře, kterými již dívka prošla. Zbývají jen poslední železná vrata ve třetím podlaží. Otevírají cestu do prostranství s dlouhým žebříkem spuštěným do temné hlubiny. Mladá hrdinka sebere odvahu a pustí se do namáhavého sestupu.
Když se konečně nohou dotkne pevné země, ještě netuší, že jí nebude dopřána ani vteřina odpočinku. Mírně znavená ze svého lezeckého výkonu udělá pár kroků a ohlédne se kolem sebe. Velké otvory ve stěnách na ní zívají svou černou tmou. Jeden z nich je uzavřen mříží. Právě odtud se náhle ozve zvířecí zasípání následované tupým nárazem. Bytelná ocelová bariéra letí vzduchem jako krabička cigaret a v dalším okamžiku už se Heather dívá do čelistí obra, jenž v tomto pustém prostoru našel svůj domov.
Boj s gigantem je úporný. Masivní chřtán cvaká v těsné blízkosti sedmnáctileté bojovnice a když se ta pokouší zasáhnout odkrytou tkáň úderem, nebo výstřelem z pistole, zajíždí napadený tvor do spletitého systému svých nor, odkud vyráží k novým útokům.
I jeho čas však vyprší. Ještě jedna rána a ďábelská grimasa se napne do smrtelného šklebu. Hlava červa sebou práskne do prachu a ve stejnou chvíli jako by byl sežehnut i alternativní svět, jenž před nějakou dobou zdeformoval celé nákupní centrum.
Vyčerpaná vítězka duelu nakrátko ztrácí vědomí, aby se vzápětí mohla probudit ve vstupní hale. Je stále na stejném místě, ale vše kolem ní je v původním stavu. Podlaha se leskne čistotou, obchody čekají na každodenní příliv zákazníků. Po těch však není ani vidu, ani slechu. Nejsou tu ani žádní zaměstnanci, dívka zůstává sama. Mírně zkroušená smutnou neměnností tohoto stavu se vydává k nástupišti metra. Teď už jí nic nebrání odjet domů.
Když míjí prosklenou výlohu Happy Burgeru, zašilhá ke stolu, kde si zdřímla a kde vlastně všechny ty nevysvětlitelné události jejím probuzením začaly.
"Což když pořád ještě spím?" blýskne ji hlavou naivní myšlenka, "...kéž by to tak bylo".
Jenže to je jen přání, které rychle odezní. Svižným tempem se blíží ke schodišti do podzemky. Ozvěny jejích kroků se rozléhají po prázdné hale. Je to zvláštní pocit. V těchto místech neustále korzují desítky lidí a ona tady je teď sama. Skoro...
Ticho přeruší zastřený hlas.
"Heather!"
No jistě. Málem by něj zapoměla. Ten otravný detektiv. Dívka se otočí.
"To jste vy..."
Douglas vypadá zmateně. "Co se to tady stalo?"
Mladá slečna si to rázuje k němu. Tak to by jí taky sakra zajímalo, co se tady stalo. A on se ještě ptá... Copak se ho nezbaví?! Co tady vůbec ještě dělá? To je nějak podezřelé...
"Vy musíte být jeden z nich!" osopí se nakonec na starého muže.
Douglas Cartland rezignovaně přechází do obrany: "Co jsem spáchal? A co myslíš tím 'jedním z nich'?"
Rozpálená dívka dále chrlí své soudy: "Spolčil jste se s tou Claudií, že je to tak!?"
Detektiv suše vyjeví své bývalé poslání. "Claudia... Co je s ní? Ona mě jenom požádala, abych tě našel. To je vše."
"Takže jste jeden z nich!" Úpornost tohoto poupěte je až roztomilá, ale Cartlandovi už dochází trpělivost.
"Ty si myslíš, že za tím vším stojí Claudia? Podívej se, byl jsem jen najat, abych tě vypátral. Nejsem na ničí straně. Nemám tušení, co se to tady děje. Proč mi to neřekneš ty? A ten netvor - co to, k čertu, mělo znamenat?!"
Netvor... Co ten dědek asi mohl vidět? Že by právě prožil něco podobného jako ona? Může mu věřit? Heather stále neví jistě, co si má o tomto chlápkovi myslet. Menší zmatek v jejích úvahách nicméně alespoň trošku otupí útočnost, s níž se na něj obracela a svěří se mu s některými svými postřehy.
"Vše, co vím, je, že se tady děje něco opravdu zvráceného a mám divný pocit, že to má něco společného se mnou. Třeba jsem se k tomu jen náhodně připletla, ale vás mi nemůže být líto, protože vy jste mě do toho zatáhl. Kdyby jste mne nenašel..."
Jako by těch nejasností už teď nebylo dost. Před starým privátním očkem se zase objevuje cosi, čemu příliš nerozumí. "O čem to mluvíš? Co je na tobě tak zvláštního?"
Odpovědi se však nedočká. Jeho společnice v hovoru ji totiž sama nezná. "Kdybych to věděla, nebyla bych tak zmatená. Ale je mi známo, že je tady něco... ...něco, před čím jsem chtěla utéct a pak na to nadlouho zapoměla." Heather horečně listuje ve svých vzpomínkách. Co ale hledat? Copak je paměť sedmnáctiletého mláděte tak dlouhá, aby se v ní něco snadno ztratilo? Bezděky udělá pár kroků po místnosti. "Jak to, že si to vůbec pamatuji..." unikne jí, když ji malinko vyděsí jedna z jejích myšlenek.
"Co se děje?" povšimne si Douglas nepřítomného výrazu v jejích očích.
"Ale nic," vyhrkne oslovená a rozbíhá se k východu.
Detektiv je překvapen svérázným ukončením jejich dialogu. "Kam jdeš?"
Štíhlá silueta mírně zpomalí, ale neotočí se. "Jedu domů metrem."
"Co mám dělat já?" vydechne muž, jenž nyní působí dojmem opuštěného čokla, kterého právě vykopli ze dveří jedoucího automobilu.
"To kdybych věděla..." odtuší dívka cupitající po schodišti. Nemá čas ani náladu řešit problémy tohoto neužitečného individua. Chce domů. A to hned.
Hazel Street, Bergen Street... Ani nemusí číst směrové tabule. Cestu dobře zná, vždyť tudy jezdila tolikrát předtím. Dnešek se liší jen absolutní prázdnotou celého podzemního komplexu. Ale i na to si už začíná pomalu zvykat... Jen aby ovšem přijel její vlak.
Blíží se k automatu na jízdenky, když jí s pobavením napadne, že dnes je asi nebude nikdo kontrolovat. Je to všechno zvláštní... Zvědavě nahlédne do novin odložených na přístroji.
Je tu zpráva o tragické nehodě z kolejiště Hazel Street. Váhavě se přinutí do smutného čtení.

Čtvrtého, někdy kolem 23:00 hod., spadl muž čekající na stanici Hazel Street na dráhu, kde jej přejela souprava přijíždějící ze St. Renata College. Došlo k oddělení hlavy od trupu a oběť zemřela okamžitě.
Policie zatím nezjistila, zda se jedná o nehodu, nebo sebevraždu. Podle výpovědí svědků nepůsobil muž opilým dojmem, spíše se zdá, že na koleje skočil záměrně.
Totožnost oběti je stále neznámá. Bylo mu přibližně něco kolem 40 let, výška 178 cm, na sobě měl černý kabát.

Heather pohlédne na datum. "Ty noviny jsou čtyři měsíce staré... Proč se tady ještě válejí?" nechápe dívka. Obsah stránky na ni příliš nedoléhá, podobná neštěstí jsou bohužel běžným koloritem každého metra.
Nač se tím dále zabývat. Raději pokládá list zpátky a prochází nefunkčními turnikety. Sestupuje šerým schodištěm, když náhle šlápne na pohozený časopis. Je to jakýsi okultní plátek. Sama neholduje podobnému čtení, vždy jej považovala za brak dobrý akorát tak k pousmání. Nicméně magazín je otevřen zrovna na stránce s textem, který již kdysi někde četla.

Duše těch, kteří zemřeli při sebevraždách a nehodách si nepřipouštějí skutečnost, že jsou po smrti. Někdy zůstávají, nebo se stále vracejí na místo svého skonu. Tito duchové ztratili své lidské smysly a vzpomínky a jediné, co dokáží, je pořád si opakovat bolest a smutek, jež podstoupili ve chvílích svého umírání.
Jejich trápení může být tak silné, že se v touze po svém spasení začnou obracet k lidem. Také mohou žijícím bytostem jejich životy závidět. V podobných případech dokážou člověka i ovládat.
Oblasti proslulé sebevraždami nebo místa častých nehod jsou mnohdy považována za prostor obývaný neklidnými duchy.
Měli byste být na takových místech opatrní a to zvláště v den, či ve stejnou hodinu, kdy se tragédie odehrála.

Mezi novinovou zprávou o nehodě z Hazel Street a tímto článkem najednou vyvstávají mrazivé souvislosti. I když Heather vždycky házela podobné duchařské historky za hlavu, dnes už zažila mnohem neuvěřitelnější věci, než je výskyt nějakých spirituálních entit. Není to přímo strach, jež vyvolá mrazení v jejich zádech, spíše mírná nervozita z faktu, že inkriminovaný Hazel Street je za rohem a také skličující tma, která jí na cestě do podzemí stále více pohlcuje. Přes varování v článku se vydává na místo, kde se před čtyřmi měsíci stala krvavavá tragédie. Málem se jí to stane osudným.
Nástupiště je prázdné. Dívka opatrně přikročí na hranu dráhy v touze zaslechnout nějaký zvuk prozrazující jedoucí vagony a tím i důkaz, že metro funguje. Jenže jediný zvuk, jenž se tady ozývá, není určen jejím uším. Je z jiného světa, stejně jako muž, který jej vydává. S těžkým sípáním se nešťastná bytost sune k zádům mladé ženy. Ona je tak mladá, plná života. Života, o který on přišel. Ona o něm neví, on pro ní vůbec neexistuje... Jak šílené je být stále uvězněn v mučivé chvíli svého umírání. Sžírá jej žárlivost, vždy když cítí kroky a hovor živých na místě, kde opustil tento svět. Jak jim závidí ten jejich smích, starosti a dokonce i hádky. Jak pusté a prázdné je být... ...mrtvým.
Neviditelné ruce prudce postrčí Heather do kolejiště. Její kolena tvrdě udeří do pražců. Dlaně se zarazí těsně před trolejí, kterou pulsuje smrtící napětí. Vnímání bolesti přeruší klakson pádící soupravy. Koleje se začínají klepat. V ženě se probudí všechny smysly. Zapomíná na všechny oděrky a bleskově se vyškrábe zpět na nástupiště. To je však stále prázdné. Po zákeřném útočníkovi ani stopa. A po vlaku, který už měl brzo dorazit, také nic.
Vyplašená záhadným zážitkem rozbíhá se nejkratší cestou na trasu Bergen Street. Nově nalezenou brokovnicí vyřeší dramatické napadení několika agresivními psy. Potom jí konečně přeje štěstí.
Na její nástupiště přijíždí souprava. Dveře se otevírají a ona nastupuje. Vlak se dává do pohybu. Jedinými jejími spolucestujícími jsou opět monstra. Ale to už je pro ni trošku rutina. Dají se zabít, pošlapat, dorazit. Dívka si už nedělá žádné výčitky, oni ji napadají a tak si svůj úděl zaslouží. Nyní je ráda, že se konečně velkou rychlostí blíží směrem k domovu. Probíjí si cestu jednotlivými vagony, když si všimne podivné věci. Není možné se vrátit do předchozích vozů. Prostě tam nejsou. Dveře, kterými před chvílí prošla, vždy vedou jen do prázdna, nad ubíhající koleje.
Náhle se ozve kvílení brzd. Vagón několikrát poskočí, než definitivně zastaví. Dívka se pokouší odhadnout dobu, kterou cestovala. Vypadá to, že není o moc kratší, než trvá její obvyklá cesta domů. Je tedy zřejmě blízko vytouženého cíle, jenomže když se podívá oknem na nástupiště, nepoznává ho. Raději by jela dál. Váhavě se přiblíží ke dveřím, kudy by se měla dostat z prvního vozu do lokomotivy a podívá se průzorem.
Není to dnes poprvé, kdy má pocit jako Alenka v říši divů. Žádná lokomotiva vpředu není. Vidí jen pražce, ztrácející se ve tmě tunelu. "Že by lokomotivu odpojili a jela napřed? To bych přece musela slyšet..." přemítá. Je jí však jasné, že jí nijak nepomůže tyto záležitosti řešit. Vystupuje z vlaku a míří k jediným vratům vedoucím z této neznámé stanice.
Vlna znechucení projede jejím tělem, když zjistí, kam dveře vedou. Dlouhá chodba se svažuje až do kanalizační sítě pod městem. Nikdy by jí nenapadlo, že někdy vstoupí do podobných míst. Dnes však nemá na výběr.
O slovo se navíc hlásí i zcela nový druh nepřátel. Extrémně přerostlé mouchy se s divokým bzučením prohánějí stokami a švihání jejich metrových bodáků čeří zatuchlý vzduch. Dívka je vděčná za chvilkový azyl, který najde v jedné uzavíratelné místnosti. Dočasný úkryt opustí bohatší o aspoň přibližnou mapu okolního zatuchlého labyrintu. Velmi cenný kus papíru dodá jejímu vynucenému kanalizačnímu dobrodružství jistý řád a orientaci. Rychle prokličuje úzkými chodbami až k dalším plechovým dveřím.
Objevená kancelář je plná přístrojů, monitorů a krabic s dokumenty. Několik listů s krajně nezajímavým obsahem se povaluje na podlaze. "To je divné," bleskne dívce hlavou, "je na nich dnešní datum". Místnost však opravdu působí udržovaně, je docela dobře možné, že z ní před chvílí někdo odešel. Heather si ještě všimne pootevřeného bloku na jednom ze stolů a pustí se do čtení.

Ve vodě žije netvor. Ten bastard už zabil dva moje kámoše. Nikdy jsem neměl pochybovat o těch místních legendách s aligátory v kanalizaci. Nebyl to jen mýtus. Ale nikdo mi nevěřil. Byli snad opilí a uklouzli? Přece nejsme tak hloupí. Nazývat 'to' netvorem ani nemusí být docela přesné. Je to něco víc. Všechno, co vím, je, že je to tady.
Právě se chystám vyrazit a rozmlátit té bestii hlavu. Pokud najdete tento záznam, berte jej jako moji závěť. Můžete si myslet, že pomsta nemá žádný smysl, ale Jose a Jaime byli mí nejlepší kamarádi. Přál bych si vědět, jak na to. Střelné zbraně pod vodou nefungují. Ani mé skvělé ovládání boje s nožem mi moc nepomůže. Kdybych tak měl ruční granát...

Jose a Jamie... Neveselý konec neveselého života zaměstnanců kanalizační správy... A jak sám předeslal, ani autor zápisků zřejmě neunikl stejnému osudu. Zda-li těm třem bylo útěchou, že zemřeli v pracovní době... Ale žerty stranou, na dívku začíná nepříjemně doléhat možnost, že by mohla být sama napadena nějakou lidožravou kreaturou přežívající v odpadních vodách. Pod podrážkami jejich tenisek zapruží cedulka spadlá ze dveří. "Nebezpečí! Nevstupovat!" varuje strohý nápis. Na ocelových vratech je jasně patrné, odkud se výstražná tabulka sesunula. Sedmnáctiletá poutnice si rozloží mapu a pod svitem baterky do ní zamžourá. No ovšem, jako naschvál. Bude muset jít právě těmito dveřmi.
Panty zaúpí a dívka se brzy ocitá před nádrží naplněnou nevábnou žlutohnědou tekutinou. Hladina je klidná, ale můstek, jenž vede na druhou stranu, se zdá být nebezpečně úzký. Heather ještě jednou pohlédne na matnou vodní plochu a zmocní se jí zlé tušení. Jose a Jamie... Ne, ona je rozhodně nehodlá následovat.
Je-li tam ale dole něco nebezpečného, jak se s tím vypořádat? Ruční granát, sháněný pisatelem vzkazu, nebývá běžným vybavením holčičích kapes, či kabelky, takže Heather hledá jiné řešení. Když její zrak narazí na zásuvku ve stěně, je rozhodnuto. Před chvílí přece viděla fén na vlasy, vyndaný z třídiče odpadu. Kousek se vrátí a za pár chvil už zapojuje vysoušeč do zástrčky. Inspirována televizními thrillery, je rozhodnuta uspořádat někomu pekelnou lázeň.
Elektrický spotřebič letí do nádrže a nekryté části jeho vnitřního vedení vpustí do kapaliny tisíce zkratových voltů. Na hladině se objevují bubliny a vzápětí i uvařené tělo tvora, jenž v hlubinách číhal na svou další kořist. Teprve teď se ozvou ženské kroky cupitající na druhý konec nádrže. Heather je nadšená, za dalšími dveřmi už je konečně schodiště, jež vede stále nahoru. Zatuchlý zápach splašek se rozplývá, shůry už jde cítit čerstvý vzduch. Ještě jedny dveře a jedny schody a nad dívkou se klene tmavá noční obloha. Hnusná podzemní epizoda je pryč, nyní je možnost zastavit se a rozhlédnout se kolem sebe.
Tohle staveniště Heather zná, stojí nedaleko jejího domova. Její srdce zaplesá, dokud si oči nevšimnou, že nedokončená budova je obehnaná vysokou ohradou. Přes tu se na ulici nedostane. Bude nutné vstoupit do domu zadním vchodem a pak se nějak proplést k hlavním dveřím. Kéž by to byla její poslední dnešní komplikace. Když už snesla brouzdání v kanálech, toto už jí nemůže překvapit. Naplněná opatrným optimismem proniká do budovy.
Stavba má pět pater. Horní podlaží jsou neobývatelná kvůli propadlým stropům, ale v těch spodních již sídlí řada firem. Mladá žena se dostane do několika kanceláří, baru, umělecké galerie i do tanečního studia. Krom brzy objevivších se monster jsou zde i další věci nepříjemné na pohled. Nohy mrtvoly čouhající zpod čerstvě nahozené omítky, nebo figurína, z jejíhož dekapitovaného trupu se řine krev...
Mírně potěšitelnou záležitostí je až vzkaz nalepený na na čísi plechové skřínce v převlékárně. "Od pana Harrise jsem získal mapu budovy. Přijď si pro ni do kanceláře." Dívce je jedno, kdo a komu to psal, stejně jako ji nezajímá, co je s panem Harrisem. Plánek stavby si přivlastňuje pro sebe. S ním lze domem postupovat rychleji. Ne všechny dveře jsou přístupné, do některých místností se dá proniknout jen oknem s pomocí venkovního lešení. Heather pobíhá z patra na patro, než se dostane do skladiště s koupací vanou uprostřed. Zdá se, že přívod vody je napojen, ale dívka pochybuje, že z kohoutku něco poteče. V dobrém rozmaru otočí ventilem. "Věděla jsem to," zkonstatuje, když z vodovodu nevyklouzne ani kapka. Náhle její hlavou projede sžíravá bolest. Dnes už něco podobného zažila v supermarketu, ale tentokrát je kvílení v uších mnohem úpornější. S vytřeštěnýma očima sleduje, jak se z odtoku vany řine krev a postupně zaplavuje všechny stěny kolem. Zároveň se mění celý interiér místnosti. Prostě a jednoduše, jako by se střídaly kulisy v divadle. Bušení v jejích skráních překročilo hranice snesitelnosti, Heather klesá na podlahu a ztrácí vědomí.
Odkudsi zdálky, z minulosti se ozve povědomý hlas: "Vtrhnul sem 'jiný svět'. Svět, ve kterém se něčí noční můry a přeludy probouzejí k životu."
Vzpamatovávající se dívku přivítá ponuré okolí představované krvavými cákanci, pletivem a rzí. "Ne... jen to ne. Znovu je to tady!" vykřikne vztekle a nakopne nyní prázdnou a špinavou vanu. Další její zlostná myšlenka patří Claudii: "Že by za to zase mohla ona?!"
Ale nic naplat, čeká na ni opětovné bloumání budovou, neboť některé její části pozměnila, nebo jinak rozleptala záhadná 'jiná' realita. Jediným kladem je zde fakt, že pár dříve zablokovaných dveří je nyní otevřených. Dívka se tedy znechuceně protáhne kolem zrůdných výjevů "zdobících" vnitřek místnosti a namíří si to do kanceláře společnosti "Green Ridge Mental Health Clinic". Tahle "klinika duševního zdraví" má tři pokoje. V malé čekárně leží na lavici fotografie. Na bílé zadní straně je napsáno: "Najít 'tu Svatou'. Zabít ji?"
O jaké 'světici' je tu asi řeč? A proč by ji měl někdo chtít zlikvidovat? Heather obrátí fotku na druhou stranu s cílem poznat zmiňovanou osobu a polkne naprázdno, když na snímku spatří sebe. Pokolikáté už se dnes cítí tak zmatená? Čím je tak zvláštní, že si na ni jakási podivínská Claudia najala soukromého detektiva? A proč proboha někomu vadí natolik, že by ji měl zabít?! Horlivě přemítajíc vpadne do nejbližších dveří.
Zaskřípění pantů probudí z rozjímaní osobu uvnitř. Plavovlasý muž středního věku se pootočí na židli a spokojeně pohlédne na dívku, o které před chvílí přemýšlel. Počká si, až si ho její oči najdou v šeru místnosti a pak ji osloví. "Heather... Takhle ti teď říkají? Je to tak?"
Mladá žena má zvláštní pocit. Měla by být ráda, že v tomto pustém světě potkala lidskou bytost, jenže jak si má přebrat skutečnost, že další cizí chlápek zná její jméno? "A ty jsi kdo?" odvětí po chvíli odměřeně.
Muž si noblesním pohybem posune brýle na nose. "Mé jméno je Vincent. Pamatuj si to, ano? Jsem na tvé straně."
Jeho hlas je zvláštní, úlisný. Dívka zůstává opatrná. "Když to říkáš... Ale jak mám vědět, že nepatříš k ní?"
Vincent se zvedá ze židle. Zvyšuje hlas, zdá se, že se ho poslední věta dotkla na citlivém místě. "K 'ní'? Máš na mysli Claudii? Žádám tě, aby sis mě s ní vůbec nespojovala. Ta šílená stará čarodějnice jí úplně vyprala mozek." Jen nerad si připomíná tu nebezpečnou ženu. Dahlia Gilespie... Je to už sedmnáct let od její smrti, ale její jméno mu stále straší v mysli. Přemáhá své rozrušení a pokračuje v rozhovoru s 'osudovou' dívkou. "I když - 'šílená stará čarodějnice', to zní trošku hrubě. Přes to všechno vlastně byla tvojí matkou..."
"Mojí matkou?! Co tím myslíš?" odtuší mladá žena. Její pohled zůstává odtažitý, ale její oči těžko skrývají probuzenou zvědavost. Nikdy nepoznala vlastní matku. Od narození žije pouze s otcem. Jak je vůbec možné, že nějaký Vincent o ní ví víc, než ona sama...?
"Ty si to nepamatuješ?" oslovený se prochází po místnosti a nahlas si rovná své myšlenky, "takže Harry ti nic neřekl. Myslím, že ti zatajil pravdu, aby tě udržel při sobě... To mi k němu sedí. Je pěkně vychytralý."
Dívka poskočí vzteky a pěstmi praští do dveří za sebou. "Nemluv takhle o mém tátovi!"
Pod něžným zevnějškem netušil takovou tygřici. S maximálním úsilím se Vincent pokouší utišit výbuch její zloby. "Promiň, omlouvám se. Prosím, uklidni se."
Dívku uklidní jen nezodpovězené otázky vířící v její mysli. "Odkud mého otce vůbec znáš?!"
Vida, jak dokázal probudit její zájem. Muž se rozhodne vyložit karty na stůl. "Vím všechno. I o tvé minulosti."
To je skvělé, že je tak chytrý... Dívka už by se ale ráda dobrala k podstatě věci. "Tak mi řekni, co se to tady děje!"
"Ty nevíš ani to?!" Neovládl své překvapení. Chvíle zrození se blíží, doprovodné jevy už deformují okolní svět a ona, hlavní postava celé této frašky, tu bloumá v naprosté nevědomosti...
Další její naléhavý dotaz záhy doletí k jeho uším. "Proto se ptám. Jestli něco víš, tak mi řekni, jak můžu tohle všechno ukončit."
Jestliže v předešlých vteřinách vypadal ten chlápek alespoň trošku normálně, teď už je to pryč. Ve Vincentově tváři se usadí pevný výraz, oči hledí kamsi do dáli. Bude muset poopravit své plány... "Zatím ještě ne. Proč by sis to nemohla užívat trochu déle..." utrousí mezitím do ticha.
Magor... Poslední zbytky důvěry, které chtěla vložit do tohoto člověka právě dostaly pořádný kopanec do zadku. On se snad zbláznil. Přesto se na něj ještě jednou obrátí. "Užívat si?! Cítím se, jako bych byla šílená. Copak na tebe tato místa nijak nepůsobí?"
"Ale ano. Působí. Shledávám to velmi fascinujícím." Vincent jako by se na chvíli zasnil. Jeho věta však byla pro dívku tou poslední kapkou. Otáčí se a bere za kliku dveří. Muž reaguje přísným výkřikem. "Počkej, ještě jsem nedomluvil!"
Možná... Jenže Heather už nechce nic víc slyšet. "Věděla jsem, že jsi na její straně."
Ta slova ho zchladila. "Jak jsi na tohle přišla?"
Teď už je klidná a vyrovnaná. "Cítím, že na tobě je taky něco špatného." Dáma ukončuje konverzaci a opouští místnost.
Další podivné setkání je za ní. Ještě nemá jasno, kam zařadit tohohle Vincenta. Má něco společného s Claudií, přestože to tak vehementně popírá? Oba zřejmě vědí mnohem více o situaci, do které se dostala ona sama. Ale na její otázky odpovídají jen svými otázkami, nebo proklamacemi, jimž nerozumí. Když jí nechtějí pomoct, ať jdou k čertu. Je tak blízko domova, kde ji čeká ochranná náruč otce. Jak už se těší na chvíli, kdy bude moci zapomenout na všechno, co dnes prožila...
Unaveně se pouští do opětovného prolézání budovy zdeformované záhadnou mocí.
Skoro ve všech místnostech, jimiž prochází, se nyní cítí jako v bájné zemi za zrcadlem. Je tu plno divných náznaků. Za pevnou skleněnou bariérou stojí opuštěný ivalidní vozík... V jiném, zamřížovaném prostoru najde dívka popelník s doutnajícím nedopalkem. Ano, vzpomene si, cigarety jí nebyly cizí. Ale s kouřením už skončila. Nadobro. O chvíli později se dostane do galerie umění. Už tu dnes jednou byla, když se marně pokoušela pochopit malbu s divným titulem "Potlačovatel vzpomínek". To však bylo ještě před rozhovorem s Vincentem. V čele sálu bylo prázdné místo po velkém obrazu. Teď tu chybějící dílo visí. Rozměrná kresba zachycuje upálení štíhlé dívky v bílých šatech. Kolem hranice se tlačí hlouček přihlížejících. Z plápolajícího ohně, těsně nad havraními vlasy nešťastnice, povstává jakási astrální bytost se svatozáří. Heather se skloní k popisku pod rámem. "Plameny očistí vše. Skrze tyto pozůstatky může člověk nalézt cestu do Ráje." Zase ty sektářské žvásty... Mladá žena však stále nedokáže odtrhnout oči od plátna. "Ten obraz jsem už někde viděla... Ne, moment. Nikdy jsem ho neviděla. Ale... odněkud jej znám..." přehrabování se v paměti nikam nevede. Tajná cesta za obrazem naštěstí ano. Bloudění budovou se chýlí ke konci. Přestože odsud všichni lidé zmizeli, odolá dívka pokušení sebrat několik stříbrných mincí rozsypaných na stole v jednom úřadu. "Půjčí" si pouze jednu a vhodí ji do blízkého automatu na nápoje. Místo očekávané tekutiny k osvěžení zachrastí ve vydané plechovce klíč. Jeho visačka "Elbertonova kancelář životního pojištění" jí naznačí závěrečný směr jejího putovaní. Před odchodem z pokoje si však ještě povšimne bílého nápisu na stěně.

Co bylo kdysi měšcem plným peněz, je nyní číslem na účtu.
Jen osud zůstává neúplatný.
Zda-li to však lidé vědí...

Moudrá slova neznámého autora... Vztahují se právě k pojištění, vymoženosti, ve které lidé hledají útěchu před ranami chystanými neochvějným osudem. Jenže Heather se nejde k Elbertonovi pojistit. V křídle stavby, které zpřístupnila získaným klíčem, nachází poslední pomůcku otevírající jí cestu na svobodu. Alespoň tak to venku vypadá.

Monstra jsou pryč. Temná ulice je prázdná, vlahý noční vzduch povzbuzuje dívku k běhu dobře známými místy. Stačí se jen vyhnout několika zaparkovaným autům a už stojí před ubytovnou Daisy Villa Apartment. Okamžik, kterého se v posledních hodinách nemohla dočkat, je konečně tady. Vklouzne do vstupní chodby a z kapsy nedočkavě vytahuje klíček od apartmá č.102, když náhle její zrak sklouzne na stěnu poblíž poštovních schránek. Zatřásne s ní vlna vzteku. "Co to tady dělá?! To mě opravdu dokáže vytočit!" dusí v sobě hněv při pohledu na červený znak, jenž jí, jako obvykle, přivádí bolení hlavy. Kdo to tady načmáral, tady, pár metrů od jejího bytu?! Copak se ani zde toho dnešního svinstva nezbaví? "Jako by mi někdo naplival do soukromí!" nejraději by tu drzost vykřičela na celý barák. Okolní ticho ji však záhy uklidňuje. Jistě, vždyť je noc... Pozdní doba ji připomene zpoždění, jaké nabrala při návratu domů. Otec si jistě dělal starosti... Jak se asi bude tvářit, až se mu svěří se vším, co ji dnes potkalo? Nejraději by hned zamířila pod sprchu a pak rovnou do postele. Už ji v tom vlastně nic nebrání. Dveře od jejich bytu má před nosem. Zachrastí klíčem v zámku a vstupuje dovnitř.
"Tati, jsem doma," protáhne se dívka unaveně a pomalu vykročí k siluetě zabořené do křesla před televizí. Současně mrkne na nástěnné hodiny nad přijímačem - 22:08. Ještě nedorazí ani odpověď na pozdrav a navrátivší se dcera už dále švitoří. "Tati poslyš, venku se děje něco hodně divného. Myslím, že bychom měli..." Slova ji zamrzají na rtech, když přistoupí k postavě otce. Jeho ruce visí volně přes opěradla ušáku. Ještě jeden krok a pohlédne mu do tváře. Ještě jedna vteřina a pak se jí zhroutí celý svět. "Tati!!" zařve v naprostém šoku. Vytřeštěnýma očima zírá na obrovskou ránu v hrudi muže, jenž se sám postaral o nádherných sedmnáct let jejího života.
Harry Mason je mrtev. Brutální kovadlina osudu sráží dívku do kolen k nohám zabitého otce.
Kdyby se jeho oči mohly ještě jednou otevřít, viděly by mladou ženu klečící v kaluži čerstvé krve, která však navzdory prožité hrůze neztratila zcela svou soudnost. Ani pláč cloumající jejím tělem, ani slzy, jež právě musela prolít, nedokáží zbrzdit sílu probouzející se v jejím nitru. Ta síla bude měnit věci podstatné pro tento svět. Harry Mason ji sám kdysi v podobné chvíli potřeboval. Pak se sedmnáct let snažil oddělit tuto dívku od tajemství jejího zrození. Stál u veškerých jejích radostí a strastí. Udělal z ní svou dceru. Teď už jí nemůže nijak pomoci. Bohužel právě teď, kdy se ukázalo, že prokletí jménem Silent Hill si ji našlo i v místě, kde jí dlouho skrýval. Když však nyní ustávají její vzlyky, musel by si být jist, že v boji, který na ni čeká, se postaví na správnou stranu a vydrží až do konce.
Ženě, jež na chvíli úplně ztratila pojem o čase plynoucím kolem ní se pozvolna vrací zrak dříve zastřený mlhou úděsu a žalu. Její pohled se zdá být stejně prázdný a otupělý jako její mysl, když malátně zvedá svou hlavu z nehybných kolenou otce. Tu však koutkem oka zahlédne něco, co jí bezděky a okamžitě postaví na nohy. Ještě nezaschlé krvavé stopy vedou od křesla ven z místnosti a ztrácejí se na nouzovém schodišti.
V jejím těle se náhle rozhoří dosud nepoznaný plamen. Zachvátí její nohy, které berou po dvou schodech cestu na střechu a pak přeskočí do její mysli, kde spálí veškeré její dřívější pocity. Zůstává jen vztek, nenávist a touha pomstít člověka, jenž byl krvavě vytržen z jejího života.
Poslední blednoucí rudá šlápota ji přivádí pod temnou noční oblohu. Ta se jí náhle zdá jen o málo ponurejší, než její další budoucnost bez otce. Její oči nervózně těkají v šeru s cílem vypátrat bytost, na níž hodlá seslat nekonečný hněv, jež zaplavil její duši.
Ze tmy se vynoří postava. Vrah je nablízku, ale strach je jeden z pocitů, který v Heather před několika minutami shořel. Je jen nějak zaskočena zjištěním, kdo před ní stojí.
"To jsi spáchala ty!?" vmete do obličeje bledé ženy v dlouhém plášti.
"Přišla jsi pozdě," zkonstatuje Claudia bez hnutí brvou.
Její naprostá, drzá vyrovnanost opět mírně vyvádí dívku z rytmu. "Ale proč!? Proč?"
Obraz Harryho Masona, člověka, jemuž před chvílí vzala život, se mihotá před očima Claudie, když otevírá svá ústa k odpovědi:
"Je to odplata za věc, která se stala před sedmnácti lety. Nebýt jeho, náš sen by se stal skutečností. A potom tě navíc vzal od nás pryč."
Vztek se dívce vrací v plné síle. "Za to tě dostanu!"
"A je tu ještě jeden důvod - naplnit tvé srdce nenávistí," pousměje se vražedkyně nad skutečností, jak dobře se podařilo tento záměr naplnit, "tak to musí být, jednoho dne to pochopíš."
Heather sahá po pistoli. "Ne, tohle já nepochopím nikdy!" Už brzy to zařídí tak, aby tyto šílené žvásty nemusela více poslouchat.
Jenže Claudia ještě nedomluvila. "Musíš se pokusit vzpomenout si na mne i na své skutečné já. Porodíš boha a stvoříš věčný Ráj."
Je to pořád totéž a jde to už mimo uši dívky, jež právě pokládá prst na kohoutek. Ani pohled do hlavně revolveru však nevezme vysoké ženě klid. Bohorovně zvedne ruku a ukáže kamsi do tmy. "Kromě toho, to on zabil tvého otce, já jsem jen dala příkaz."
Heather se překvapeně otočí naznačeným směrem. Odpudivý vzhled tvora blížícího se k ní plně odpovídá svinstvu, které před chvílí spáchal.
"Tak co s tím uděláš?" V Claudiině hlasu zní zvláštní výzva. Je navýsost spokojena se situací, do které dívku dostala. Pak se rozhodně obrátí k únikovým dveřím.
"Budu čekat tam, kde všechno začalo. Ve městě jménem Silent Hill." S těmito slovy opouští scénu. Na jevišti zůstávají jen dvě figury. Vrah přikročí na dosah dcery své nedávné oběti. Křehká dívka si měří mohutnou postavu muže zašitého v bizarním koženém úboru. Dosah jeho paží zvyšují masivní půlmetrové mačety. Měl by být jasným favoritem nevyhnutelného klání.
Jenže v srdci té malé rozrušené ženy hoří ten zvláštní plamen a navíc, pistoli v její dlani nahrazuje přesvědčivější brokovnice.
Ticho protne švihnutí ocelových čepelí. Ihned je však přebito zvukem výstřelu, který bolestivě našel svůj cíl. Střechu pokropí první gejzír čerstvé krve. Ozve se pár těžkých kroků a několik dalších salv z brokovnice. Vrah se překvapivě rychle stává obětí. Heather pohlédne na cukající se tělo na dlažbě. Z místa, kde je pod kostýmem ukryt obličej, se line přerušované chrčení. Možná by se chtěla podívat tomu parchantovi do tváře, když tady teď chcípá. K čemu by to ale vlastně bylo... Je to jen bezejmenný vykonavatel, posluhovač. Jsou to jeho ruce, které zabíjely, ale ne jeho hlava, jež je k tomu navedla.
Prásk. Halasná erupce sekaného olova nekompromistě vymete z dopadeného pachatele poslední střípky jeho života. S ním je zůčtováno. Žádná vlna uspokojení ale nezaplaví dívčinu duši. Pořád musí myslet na ni. Musí dostat Claudii, i kdyby jí měla vyšťárat z té nejzapadlejší díry toho zatraceného města.
Svírá se jí srdce, když sestupuje zpět do smutného apartmá. Pohled na bezvládnou siluetu otce v ní opět jitří pocity zoufalosti a beznaděje.
Detektiv Douglas Cartland se zvedá od zkrvaveného křesla. Stále nemá tušení, do čeho se to vlastně zapletl, ani proč to muselo zajít tak daleko. Teď na sobě cítí pronikavý pohled dívky, která přišla o všechno. "Nevím, co říct..." zašeptá, ale ví, že ať už by řekl cokoli, bylo by to špatně.
Heather na něj chvíli jen tupě zírá, než vybuchne. Je tak roztřesená, že ztrácí všechny zábrany.
"Tak neříkej nic! Jsem v pořádku, tak už odsud vypadni a nech mě konečně na pokoji."
Jak se opovážil lézt za ní až domů... Opravdu se musí smířit s tím, že stráví tu nejtragičtější životní chvíli s tímto vysloužilým budižkničemu?
"Uklidni se, já jen..." muž zvedá dlaně v obranném gestu. Marně.
"Uklidnit se?! Jak to mám asi udělat? Můj táta je mrtvý, zavraždili ho! Zmiz, je to všechno tvoje vina! Kdyby ses..." Osiřelá dcera se zajíká vztekem a bezmocí. Všechno na ni padá.
Ty věty jej bolí, ale on přesto dál snáší a chápe všechnu tu hysterii. "Je mi to líto."
"Tak už běž!" Její slova balancují na pokraji pláče.
"Jestli ti to pomůže, tak půjdu..." nabídne osočený muž, ale zůstává stát na místě. To, co prožila, tisíckrát omlouvá její jednání. Vlastně ji obdivuje, že po tom všem ještě dokáže stát na nohou. Nemůže se vyhnout dojmu, že ji něco dluží. Je neuvěřitelné, jak je silná, ale teď ji nemůže nechat samotnou.
Mlčky pokládají mrtvé tělo na postel a zakrývají prostěradlem. Nad zkřížené ruce otce přiloží dívka bílé květy.
Pietní ticho opatrně ukončí Douglasův zastřený hlas. "Je správné jej tady tak nechat?"
"Co ještě můžu udělat? Vždyť tu není nikdo, kdo by mu mohl zařídit patřičný pohřeb." Tímto děsivým faktem si je nyní naprosto jistá. Telefon v předsíni je hluchý. Svět kolem ní se chová jako liduprázdný sál plný pokroucených zrcadel. Navíc se zdá, že je to právě ona, která by je měla rychle rozbít, aby se vše vrátilo do normálu. Ostatní věci budou muset počkat.
"Omlouvám se táto..." zašeptá provinile.
"Co budeš dělat teď?" Starý detektiv by rád učinil cokoli, aby pomohl. Jenže kde začít...
"Vydám se do Silent Hillu."
Ta odpověď ho zaskočí. "A co tam?"
"Nevím." Ani její krátké rozpaky však nedokáží přebít odhodlaný postoj, ve kterém tu před ním stojí.
Jeho zkušenosti se marně pokusí jí zastavit. "Myslíš, že je to bezpečné?"
"Samozřejmě, že ne! Nevím, jaké peklo tam na mě čeká, ale nemám jinou možnost. Nezajímá mě Bůh, ani Ráj. Jestli si tomu věří ona, je to její problém. Ale to co udělala, jí neprojde. Až ji najdu, osobně ji zabiju." Oheň její odplaty hoří jasným plamenem.
"Pomsta už ničemu nepomůže." Cartland říká pravdu, jenže ta je v těchto okamžicích pouze otřepanou frází.
"Možná ne, ale právě tohle se chystám udělat," dolehne obratem k jeho uším. Ona působí tak rozhodně a zároveň bezzbranně... Proč ale musí, k čertu, zrovna do Silent Hillu...
"Jak se tam chceš dostat?"
Tahle věta odkryla její slabiny. Dívka se stále brání připustit fakt, že toho cizího muže nějak potřebuje.
"To není tvoje starost," sklopí hlavu.
Ne, teď už je. Vlastně už od chvíle, kdy přijal zakázku, aby ji vypátral. Kola osudu se roztočila a ať už je břemeno té mladé ženy jakékoli, on ho nyní ponese s ní.
"Zavezu tě tam."
Na jeho nabídku se ozve poslední, rádoby přesvědčivý hlas vzdoru. "Nepotřebuji tvou pomoc."
Detektiv se pohne ke dveřím. "Jasně... Ale je to moc daleko na cestu pěšky. Krom toho, jsem za to všechno částečně zodpovědný. Přistavím dozadu auto. Přijď, až se s ním rozloučíš."
Ještě před časem by byla nejradši, kdyby tento chlápek zmizel z povrchu zemského. Teď si není jistá, jestli má právo jej zatáhnout do toho, co bude následovat. "Víš, že tam můžeš také zahynout?"
Starý muž se téměř ani nezastaví. "Ano. Ale stejně není nikdo, kdo by mě oplakával." Nato opustí místnost.
Heather zůstává sama se svým otcem. Má jen pár minut, aby dala sbohem jemu a možná i místu, kde tolik let žila. Kdo ví, co se jí může stát...
"Najdu tu ženu. Za všechno draze zaplatí..." zarazí své myšlenky na Claudii. Teď se to nehodí. Pohlédne na nehybné tělo pod přikrývkou. Snaží se odhadnout, jestli by se otec zlobil, kdyby věděl, jak teď uvažuje.
Raději by měla vyrazit. Bílé květy na jeho rukou brzy uvadnou.
"Vrátím se tati. Slibuji, že se vrátím. Brzy." Zavře dveře do ložnice a přejde do svého pokoje.
Stěně vedle postele dominuje velký plakát k filmu "Un notte". Vždycky jej měla ráda, hlavně kvůli větě, kterou pronášel hlavní hrdina. "Ráno vždycky příjde. Zní to banálně, ale už je to tak. Jen když zavřete víčka, vypadá to, že noc pokračuje." Jenže tato oblíbená hláška na ni teď působí nějak hloupě. Co by dala za to, aby dnešní noc nikdy nezačala. Ustlaná postel jí připomene její únavu, ale Heather nemá na spánek ani pomyšlení. Krátce se zastaví u dvou hadrových panenek odpočívajících na stole. Kdysi je koupila někde ve výprodeji, ale přirostly jí k srdci. Je to hodně dávno, co si s nimi naposledy hrála a na tom už se asi nic nezmění. Zvlášť když dnes během několika vteřin zestárla o spoustu let.
Hrábne do šuplíku pro elektrický paralyzér. Má už sice účinnější zbraně, ale jen tak pro všechny případy... Aparát měl sloužit proti neodbytným hochům někde na cestě z diskotéky, jenže teď si bude muset poradit s tvory, kteří jako by se vyhrnuli odněkud z panoptika hrůzy. Pokud to ovšem v Silent Hillu nebude ještě horší, než to, čím prošla na cestě domů.
Vedle pokojíčku je kuchyň, ale na nějaké občerstvení není čas, ani chuť. Dívka už sahá po dveřích na chodbu, když ještě jednou zavadí pohledem o zkrvavené křeslo.
"Tati, proč jsi musel zemřít..." marně se brání závanu smutku a hořkosti, "říkával jsi mi, že jsi ten nejsilnější muž na světě." Byla ještě tak malá, když tomu mohla věřit. "Lháři..." zašeptá nyní, po krutém a nedobrovolném skoku do dospělosti.
"Právě jsem potkal chlápka jménem Vincent," ohlásí Douglas, když vidí dívku vycházet z budovy.
Heather se zarazí. "Vincent?"
"Je to tvůj přítel?" zajímá detektiva.
"Tím si nejsem jistá." Její první a zatím poslední setkání s Vincentem se neneslo zrovna na vlně společného porozumění.
"Říkal, ať vyhledáme muže jménem Leonard, až se dostaneme do Silent Hillu." Cartland poodstoupí od připraveného vozu a natáhne ruku s přeloženým listem papíru. "A taky mi dal mapu města."
"Co chceš tedy dělat?"
Heather přijímá užitečný dokument a marně hloubá nad motivy jeho dárce. "Nedá se mu věřit, ale nemáme jinou možnost." Musí do Silent Hillu bez ohledu na to, co tam na ni Vincent, či Claudia chystají.
Muž ještě jednou hrábne do kapsy a vyloví zápisník s tvrdými deskami. Ty nesou tmavé stopy zaschlé krve.
"Vezmi si taky tohle."
"Co je to?"
"Tvůj otec to držel v dlaních."
Na přední straně útlého zápisníku poznává dívka jasně tátovo písmo. Do jejích rukou se dostává svědectví, jež se záhy ukáže být jejím rodným listem, životopisem i varovnou předpovědí zároveň.
Hned v autě se pouští do čtení. Douglas vede vůz posledními ulicemi Portlandu, když její oči odvážně těkají mezi řádky, které osvětlují tajemné události předcházející jejímu zrození.

Doufám, že tato slova nikdy nenaleznou své uplatnění; možná bude lepší, pokud se tohle nikdy nedozvíš.
Více než čehokoli jiného se bojím možnosti, že jednou ode mne odejdeš. Hodně daleko.
Ale jsou chvíle, kdy musíme říkat pravdu. Proto nyní píšu tato slova. Dřív, než propadnu smrti a zapomění.
Cože se tedy kdysi stalo...
Má to něco společného s tím, kdo doopravdy jsi.
Všechno začalo před 24 lety. Když jsme se s manželkou vraceli z dovolené, našli jsme nemluvně, odložené vedle silnice. Protože jsme sami děti mít nemohli, děkovali jsme bohu, že nás nechal najít to malé. Tu holčičku. Vzali jsme si ji domů.
Tři roky nato má žena zemřela a po dalších čtyřech letech - před sedmnácti lety - jsem přijel do Silent Hillu. Vyslyšel jsem prosby děvčete, aniž bych tušil, proč se tam vlastně touží vydat.
A právě v Silent Hillu dívka zmizela. Nedá se říct, že by někam odešla, ani že by zemřela.
'Vrátila se ke své původní podstatě,' tak to řekla Dahlia Gilespie. 'Ke svému skutečnému já...' Tím byla mladá žena upálená svou matkou jako oběť určitému bohu. Jmenovala se Alessa Gilespie. Část její duše unikla z plamenů a vtělila se do tělíčka novorozence. Toho mého... našeho nalezeného dítěte.
Uplynulo sedm let, než se toto dítě s polovinou duše vrátilo do Silent Hillu, aby opět stvořilo celou Alessu. Takto nově posílená dívka zamýšlela zabít onoho Boha. Takové bylo přání Alessy, pro které byla ochotna dát v sázku celou svou existenci, ať už mohl být výsledek jakýkoli. Bůh, plod usídlený v děloze obětované dívky, byl vzýván pomocí rituálů.
Avšak Alessino přání nebylo naplněno. Mé jednání způsobilo, že se místo svého původního záměru modlila za návrat mé holčičky. Já sám jsem toho dosáhnout nemohl.
Dahlia nakonec dokázala - já jsem posloužil pouze u obřadu zrození - vyvolat boha z Alessina těla. Nicméně narozený bůh jen zabědoval a zemřel. To vše zřejmě díky vědomému odporu Alessy a mé dívky.
Ale to není konec.
Poté, co se bůh rozplynul v záplavě světla, se znovu objevila Alessa a předala mi děťátko. Hodně se podobalo dívence, kterou jsme kdysi našli u silnice. Nato Alessa vydechla naposledy. Nemohl jsem nijak pomoci, jen jsem přitiskl dítě na svou hruď a utekl pryč.
Celé mi to připadalo jako sen, ale měl jsem důkaz, že se to skutečně stalo. Cheryl nebyla nikde k nalezení, zato v mé náruči jsem držel nemluvně.
Uplynulo sedmnáct let. Někdy se mi zdá, jako by to bylo včera, jindy zase, jako by se to stalo před miliony roky. Přiznávám se, že jsem měl nejdřív jistý odstup od myšlenky starat se o toto dítě. Mohl jsem ji mít rád? Její existence byla naprosto nevysvětlitelná. Podezíral jsem, že by to mohla být ta mladá žena (Alessa), která mi uzmula mou milovanou dceru. Tyto myšlenky mě vedly k smutku a zlosti... byly chvíle, kdy jsem obepnul své dlaně kolem jejího útlého hrdla. Několikrát jsem dokonce uvažoval, že se jí zřeknu. Ano, tak špatným člověkem jsem. Ale nakonec jsem se rozhodl jí vychovat. Nemohl jsem jí jen tak odložit.
Když se na mne... když ses na mne podívala a usmála tak...
Ani nyní nemohu zapomenout na tu dívku před tebou. Ale miluji tebe. Nemám o tom žádné pochybnosti.
To je všechno, čemu chci, abys věřila.
Mé nejvzácnější dceři,
Harry Mason

Heather Mason zavírá desky bloku a nechává jej ležet na svém klíně. Divná, neurčitá předtucha, jež se dnes už několikrát bolestivě pokusila vniknout do jejího mozku, nabrala nyní zcela konkrétní obrysy. Otcovy obavy se naplnily. Příběh dvou dívek, jejichž fyzická existence skončila ve chvíli jejího zrození, pokračuje v ní, v Heather. Byly to střípky zážitků Alessy a Cheryl, které tak řezaly, když vnikaly do jejích vzpomínek. Cheryl - otec to jméno nezmínil, ale ona jej má nyní v uších. Aby tátu nezklamala, bude se muset vyhnout osudu ztracené Cheryl a... ...bude se muset vyrovnat se stejně těžkým údělem, jaký nesla Alessa.
"Porodíš Boha a stvoříš věčný Ráj..." straší jí v mysli nedávná Claudiina slova. Nechápe, jak by to bylo technicky možné, ale po všem, co již prožila, má obavy z nejhoršího. Některé ze žvástů té potrhlé ženy začínají dávat smysl. Claudia jí stálé připomíná její 'skutečné já'. Čeká, až se v ní probudí ona, Alessa Gilespie. Jenže Heather má ještě dost síly a vlastní plány. Skoncuje s vražedkyní svého otce. Ať už jako Heather, Cheryl, nebo Alessa.
Oblohu zatáhly husté mraky. Douglas zpomaluje a zapíná stěrače. Zašilhá po mladé spolujezdkyni, jež se nehnutě opírá o sedadlo.
"Začalo pršet. Spíš?"
Na skle bočního okénka před jejím nosem si dešťové kapky tvoří nové klikaté cestičky. Heather je ale nevnímá. "Jsem vzhůru." Ano, vzhůru, zpět v novém životě, který začal už tolik let před jejím narozením...
"Není ti zima?"
Ochladilo se. Detektiva chrání plášť a dívka na jeho starostlivou otázku neodpověděla. Muž se tedy dál věnuje volantu, než jej napadne zmínit se o cíli jejich cesty. "Co se to vůbec děje s tím Silent Hillem? Bývalo to hezké tiché městečko, ale teď..."
Jak by to měla vědět? Vždyť na tom místě pobývala jen ve své předchozí existenci. Předchozí existenci... ...to zní šíleně. Ale teď už to musí přijmout.
Otec jí, Heather, do Silent Hillu nikdy nevzal. Chtěl jí navždy schovat před jeho divnou mocí. Marně. Ona nyní mžourá na ubíhající pruhy silnice, jež jí zavede právě do zapovězeného města. "Ty jsi tam někdy byl?" obrátí se na detektiva.
"Jednou. Kvůli případu nezvěstného chlápka. Nikdy jsem ho nenašel. Řeknu ti, je to podělané město. Při mé práci se člověk setká se spoustou nehezkých fám." Připomínala mu ráj na zemi ta scenérie jezera uprostřed hor. Jenže jeho pátrání bylo jen ztraceným časem. Nedozvěděl se skoro nic o muži, kterého hledal. Jen čím dál tím víc zabředával do informací o minulosti a nehezkých příhodách toho města. Čert s ním. Nerad se tam teď vrací.
"Narodila jsem se tam a vyrůstala," řekne tiše dívka a její myslí se prolíná smutné dětství Alessy Gilespie.
Možná měl lépe vážit svá slova, jakkoli se mu do Silent Hillu nechce. "Omlouvám se, nechtěl jsem tě urazit."
"Nic se nestalo."
Cartland by si ještě rád vyjasnil situaci. "Myslel jsem, že pocházíš z Portlandu."
Oslovená neodpovídá. Ano, Heather Mason pochází z Portlandu. Jenže ona už není jen Heather. Má však cenu pokusit se mu to nějak vysvětlit?
Detektiv pohlédne na dívku, jež se s útrpnou grimasou chytá za obličej. "Co se děje? Je ti špatně?"
"Třeští mi hlava. Ještě nikdy mě tak nebolela." Proč všechny zážitky Alessy tak bodají...
"Možná nesnášíš jízdu autem..."
Je laskavý, ale je úplně mimo. Zatím bude lepší mu sdělit jen to nejnutnější. "Ne, jen si snažím vzpomenout... ...na své dětství. Před sedmnácti lety se v Silent Hillu stalo něco strašného. Žena jménem Dahlia se snažila vyvolat starodávného boha těchto míst. Zasvětila mu svou vlastní dceru."
"To zní šíleně," ozve se Douglas. Nicméně vypadá to, že i přes svůj věk ještě bude muset uvěřit na některé pohádky.
"Možná, ale fungovalo to. Dívka porodila boha." Hrůzné výjevy vystupují z mlhy její paměti. Místa, které nejsou zcela jasná, doplňuje Heather fakty z otcova deníku.
"Cože?!" Muž má nyní trochu problém soustředit se plně na řízení.
Není jednoduché vysvětlit mu něco, co jěště sama úplně nechápe. Přesto mladá žena pokračuje. "Totiž, ta dívka ovládala zvláštní síly."
"Zvlášní síly?"
Posmutnělá vypravěčka dál tiše přednáší chmurný příběh. "Její spolužačky jí říkaly čarodějnice. Dokázala uskutečnit věci jen tím, že je vytvořila ve své mysli. Mohla zabít lidi pouze tím, že si to přála. Ale nakonec byl zrozený bůh zničen jediným člověkem. Mým otcem, Harrym Masonem."
Krátkou odmlku vyplní pravidelný zvuk stěračů. "Co to ale bylo za boha, když jej mohla zabít lidská bytost..." nahlas uvažuje Heather. "Bohužel mám pocit, že Claudia se snaží znova o totéž. A já jsem byla vybrána jako oběť."
Koho to vlastně veze v autě... Detektiv se zarazí. "Ty máš také nějakou zvláštní moc?"
Dívka jako by přeslechla poslední slova. Moc... Děsí se takové moci. Co když ji ale opravdu má... Možná je odpověď skrytá v minulosti. "Když bůh zmizel, dívka se znovu objevila a v náručí držela děťátko. Než zemřela, dala malinkou mému otci."
Déšť bubnuje do kapoty vozu. V zákoutích paměti Heather Mason začínají opět tepat vzpomínky na nejbližší bytost. "Miloval mne, jako bych byla jeho vlastní dcerou. I když vůbec nevěděl, kdo, nebo co vlastně jsem."
Byl tu pro ní jen sedmnáct let. Proč nemohla dostat aspoň pár vtěřin navíc... Odvrátí svou tvář, když jí přemůžou první projevy pláče.
"Přišlo to tak náhle... Ani jsem neměla příležitost ti říct... jak šťastnou jsi mě udělal..."

Za ranního šera dorazí poutníci do cíle své cesty. Široká silnice se vine kolem jezera na úpatí hor. Silent Hill, oáza klidu a turistický ráj...
Možná, ovšem dnes bez turistů. I bez obyvatel.
Město je vylidněno, ostatně jako všechny prostory, kterými Heather poslední dobou prošla. Douglas zaparkuje vůz před motelem Jack´s Inn. Není tu nikdo, kdo by věnoval pozornost jejich příjezdu. Dvojice tedy vstupuje do jednoho prázdného apartmá a oddá se krátkému odpočinku.
Denní světlo, které za oknem brzy prosvítí ulice města, je však rychle popožene k činnosti.
Detektiv si ještě jednou srovná v hlavě strohé indicie poskytnuté pochybným Vincentem a otočí se k dívce: "Zajdu do Leonardova domu, ty se podívej do nemocnice, mapu máš. Zvládneš to sama?"
"Ano," kývne Heather hlavou. Ještě chvíli sedí ospale na posteli, než s úsměvem dodá: "Už nejsem dítě. Jsi si jistý, že to nejsi ty, kdo se bojí být sám?"
"Máš pravdu, je to tak. Je mi přes padesát, ale ještě jsem nezažil nic takového, přizná Cartland své pocity, "pořád si myslím, že je to celé jenom sen."
"V tomhle případě spíše noční můra..." povzdechne si dívka.
"Ano, chtěl bych se už probudit a dát si cigaretu." Zbožné přání... Muž se raději otočí ke dveřím a rozloučí se: "Sejdeme se zase tady, až prověříš tu nemocnici, OK?"
"OK." ozve se od postele rozpustilý ženský souhlas.
Je zase sama. Zvedá se a popojde ke stolku s televizí. Veselejší náladu jí opět pokazí pohled na známý červený znak. Ta tajemná malůvka ji stále provází. I zde. Tak daleko od Portlandu. "To musí být náhoda, uvažuje, "i když... je to hodně zvláštní... kdo to pořád všude kreslí?"
Je to vlastně jedno. Akorát jí to připomíná, že všechno zlé pokračuje. Zasmušile rozkládá mapu města a hledá nejkratší cestu k nemocnici. Brookhaven Hospital, to musí být ono. Není to daleko. S tímto pozitivním zjištěním vyráží do chladné náruče Silent Hillu.
Klubka mlhy se valí ulicemi a omezují viditelnost na pár metrů. Vytí deformovaných psích kreatur vítá Heather zpět v útrobách světa protkaného zvráceností a děsem. Je vděčná alespoň za denní světlo. Hbitě uhýbá před útoky monster, někdy je odráží střelbou. Když už to vypadá, že před sebou vidí špitální zdi, zažene jí přesila létajících zrůd do nočního podniku s názvem Heaven´s Night.
Pousměje se, když před sebou vidí interiér vyprázdněného klubu. Je tu striptérská tyč a neonový poutač v podobě nahé ženy. Nad ním se skví růžový nápis "Ráj".
"Ráj... pche... pěkně slizký ráj," neubrání se úšklebku, "ale pořád lepší než ten, o kterém mluví Claudia." Pro tu fanatičku a její víru nemá nic jiného než nenávist.
Na stolku opodál leží turistický pamflet sepsaný jakýmsi Rogerem Widmarkem. Heather nedbale pročítá řádky nadšeně popisující malebné prostředí tichého městečka a současně si nabíjí brokovnici. Bez její krvavé pomoci by si vychvalovanou venkovní scenérii mohla těžko vychutnávat déle než několik sekund. Krátce nato opouští bar, aby si zkusila prostřílet cestu do pár desítek metrů vzdálené nemocnice.
Tentokrát má více štěstí. Pekelní čoklové venku zřejmě ztratili stopu a jediný exemplář, který se po chvíli přece jenom nachomýtne kolem, je bleskově zmasakrován dívčinou palebnou kanonádou.
Vysoký plot kolem nemocničního komplexu se brzy přilepí k hlavní bráně. Nevypadá to, že by právě byl čas návštěv. Kdo by se ale divil. Hlavně že je otevřeno.
Pevná vrata Brookhaven Hospital ji vpouštějí do temné chodby. Zlověstné ticho a těžký vzduch staré budovy vyvolávají v Heather odpor. Už dvakrát bloudila uzavřenými prostory a nemá vůbec chuť pouštět se do dalšího podobného "dobrodružství". Jenže údajná Vincentova zmínka o muži jménem Leonard je její jedinou stopou. Pokud se ten člověk opravdu zdržuje v tomto zatuchlém lazaretu, bude si ho muset najít. Rezignovaně zapíná baterku a vykročí k nejbližším dveřím.
Špitální recepce je nabitá stohy dokumentů. Dívka necítí nejmenší touhu se v nich vrtat. Zbystří pouze při pohledu na pár archů pohozených na stole. Plánek budovy...
Tři patra rozsáhlého komplexu mají snad stovky dveří. Bude nutné postupovat systematicky. Tok myšlenek je náhle přerušen zvukem šouravých lidských kroků. Znějí z chodby a blíží se ke dveřím kanceláře. Měla by být ráda, že tady není sama...? Heather nejistě vezme za kliku. Zvědavě, ale obezřetně vykoukne ven.
Metrová ocelová trubka jen těsně prosviští kolem její hlavy. Na šok není čas. Zdravotní sestra, respektive to, co snad zaživa mohlo zdravotnicí být, se napřahuje k dalšímu úderu. Úhybný manévr spojený s vytažením zbraně provede dívka s ladností profesionála. Dnešní den ji poskytl bohatou zabijáckou praxi.
Pevná armatura podruhé máchne do prázdna. Pak cvakne kohoutek brokovnice. Není divu, proč si sicilští mafiáni kdysi tak oblíbili tuhle verzi se zkrácenou hlavní.
Na bílém sesterském plášti rozkvete záhon rudých růží. Zasažené tělo poskočí dozadu a praští sebou o podlahu. Nohy znetvořené ošetřovatelky těkají v agónii. Na zurčící krvavé otvory zakrátko dosedne podrážka sedmnáctileté dívky.
Rána z milosti, nebo jen pojistka, že bestie už nebude vstávat; říkejte tomu, jak chcete. Heather přitlačí a její bota se zaboří do masité hmoty. Trochu to zapruží, než někde uvnitř prasknou žebra. Křeče ustávají, pod nohama mladé ženy vyhasl další život. Kolikátý už...
Ne, takto přece nelze uvažovat... Zabij, nebo budeš zabita. Taková jsou práva džungle. Kdo chce přežít ve světě, jenž dívku právě pohltil, musí ctít stejné zákony.
Na pomoc personálu se zřejmě nepůjde spolehnout. Smutný úsměšek se mihne její tváří, když překračuje ztuhlé torzo útočnice.
I v odpočívárně mediků se válí různé papíry. Vypadá to na záznamy některých zdejších pacientů. První se týkají muže jménem Leonard. "Může to být ten Leonard, o kterém mluvil Vincent?" probleskne dívce hlavou a pohrouží se do čtení.

   Leonard Wolf:
   (Pokoj S12)
Projevují se u něj mírné sluchové a zrakové halucinace. Je pocitově nevyrovnaný, mívá stavy posedlosti.
Podezření na slabou schizofrenii. Pokračovat v pozorování.
V jádru je klidný a vstřícný, se silným smyslem pro spravedlnost. Nicméně, vzhledem k hlášením, stává se násilnickým, pokud je více podráždněn.

Následuje diagnóza jiného lazara.

   Stanley Coleman:
   (Pokoj S07)
Obvykle pasivní a zbabělý, též samolibý.
Někdy vykazuje známky posedlosti, způsobené vazbou na určitou ženu. Tato mánie již byla příčinou několika násilných skutků. Dbát na opatrnost.

No výborně... Chlápek, kterého hledá, je psychotik. Případné setkání s Leonardem začíná zavánět průserem. Tak jo. Nic nového pod sluncem.
V místnosti pro návštěvy na ni čeká další překvapení. Na stole sedí malá plastová panenka. Má ohýbací nohy a šatičky jako barbína, jen rysy jejího obličeje neoslňují kýčovitou krásou princezen od Matela. Černé vlasy jsou také mírným porušením blonďaté tradice.
"Takže se tady léčily i děti... Taky jsem si hrála s takovýma panenkama, když jsem byla malá," rozněžní se Heather a pohlédne na vzkaz ležící opodál.

Konečně přišel ten den.
Je to tak - ten den, kdy se my dva potkáme.
Vždycky jsem na tebe myslel, v této temné cele. Až dodnes jsem neznal tvé jméno, ani tvou tvář.
Ale teď už to vím. Vím, že jsi ta, na kterou jsem čekal.
Copak ty jsi na mne nečekala?
Proto jsi mě přeci přišla zachránit.
Jak já tě miluji, Heather.
Chtěl bych ti věnovat mou vzácnou panenku, vyrobil jsem ji k oslavě našeho setkání - začátku této nekonečné lásky.
Konečně mohu vidět tvou rozesmátou tvář.
Stanley Coleman

Srdečné díky za takového ctitele... Dívku ani trochu netěší, že se stala modlou nějakého zde léčeného pošuka. Má ale smysl lámat si hlavu nad tím, odkud ji zná a jak jí sleduje? Asi ne. Vždyť jí vlastně nezajímá Stanley Coleman, ale tajemný Leonard. I když, čert ví, kdo z těch dvou je větší blázen.
Malá panenka jí najednou vůbec nepřipadá roztomilá.
"Nechutné. Nedotkla bych se jí ani třímetrovou tyčí," zkonstatuje, když pomyslí na ujetého autora dětské hračky.
Ten však své fanouškovské úsilí vůbec nemíní vzdát. Prostorný pokoj s výbušným názvem "C4" ukrývá další jeho poselství.

Organizace mě tady zavřela. Chtějí zlomit mou vůli, chtějí, abych na všechno zapomenul. Ale já jsem stále při smyslech, přestože mě uvrhli mezi blázny.
Co kdybych to přilepil na zeď... To by bylo marné.
Můžeš to ale vyloupnout, ne? Pomocí toho svinstva, které ty oplzlé děvky nikdy nepřestanou užívat.
Pokud nějaká věc nemá žádný význam, potom není důvod k její existenci. Tak jako ty existuješ pro mě.
Ale proč sis nevzala moji panenku? Ach, můj dárek tě musel uvést do rozpaků.
Jak jsi roztomilá, Heather!
Stanley Coleman

O jaké organizaci tady mluví a na co všechno má ten nešťastník asi zapomenout? Pokud se některým mocným lidem začínal zdát nepohodlným, bylo jistě vychytralé umístit ho do blázince. Nebyl-li slaboduchým už dříve, zdejší prostředí a osazenstvo z něj zřejmě rychle dokázalo šílence "vyrobit". Letmý pohled na stěnu vedle postele to jen potvrzuje. Velký kus zdi je potřen lepidlem a v něm je uvezněna galerie rozličných předmětů. Velký brouk, přání se Santa Clausem, lžička, tužka i zubní kartáček, všechno tohle vězí napevno ve ztuhlém rosolu.
Je to vzpurná provokace neprávem hospitalizovaného chudáka, nebo první projevy pomatení jeho mysli? Heather ale nyní zajímá jediný předmět z vystavené nabídky. Jenže jak jej vydolovat...
"Svinstvo, které ty oplzlé děvky nikdy nepřestanou užívat..." rozsvítí se jí. Jistě, ten odlakovač, jenž před chvílí našla v převlékárně sester. Totiž oplzlých děvek, pokud by měla použít Colemanových rozhořčených slov...
Na jeho panenku mu kašle, ale za zisk klíče, který tu pro ní přichystal, by mu možná určitou míru vděku projevit mohla.
Nebo raději ne. Bude lépe doufat, že se se Stanleyem Colemanem vůbec nepotká.
Odemknuté požární schodiště jí zpřístupní další patro budovy. Než se stačí pořádně rozkoukat kolem, spatří opět známý deník hlídaný sedící figurkou. Je tu nový vzkaz.

Možná ještě nedokážeš rozpoznat své pocity. Ale podvědomě je vnímáš.
Proto se snažíš dostat ke mně blíž. Je to cudnost, jež vede do Ráje.
Pokud jsou dveře zamčeny, otevři si je. Použij heslo na bránu do vězení. Doktor... jméno jsem zapoměl.
V každém případě, ten šarlatán to tady někde vyvěsil. Čtyři čísla by měly stačit.
Není to ostuda? Já tam nejsem. Nejsi rozčarovaná?
Toužím po tobě, ale ty jsi tak krutá.
Chci tě stále.
Stanley Coleman

Je jí divně od žaludku, když pomyslí na tu jeho touhu... Proč si s ní ale pořád hraje na schovávanou? Ať už je to jakkoliv, ráda ho nechá vyhrát. Navzdory jeho iluzím nemá nejmenší chuť jej tady někde "najít".
Nicméně jí zase pomohl. Morbidní hádanka sepsaná lékařem, jenž byl patrně sám neléčeným sadistou, opravdu vydává kombinaci k číselném zámku od vrat, Colemanem trefně pojmenovaných jako brána do vězení.
V malých oknech křídla pacientů jsou pevné mříže. Pobyt v tomto špitále zcela jistě nespočíval jen na bázi dobrovolnosti...
Ve vykachličkované ordinaci vedle sprch na ni čeká horší nález. Bledé tělo nebožtíka je plentou překryto velmi ledabyle, levá ruka ztuhle trčí ven v hrůzném mementu. Kýčovité tetování na studené pokožce nese zvláštní vzkaz.
"Čas probuzení je mým klíčem."
A to není všechno. Na chodidle, netradičním to místě pro tetáž, je pro změnu vyvedena jakási milostná výzva.
"Margareto, přísahejme si naši lásku, dokud nás smrt nerozdělí."
Kdo ví, zda to stihli, když smrt už na tomhle ubožáku vykonala své dílo... Jaký byl asi příběh muže, jehož se teď jeho sladká Margaret nemůže dočkat? Napoví víc strohá úmrtní zpráva ležící na blízkém stole?

   Záznam o mrtvém těle:
Průvodní data: neznámé
Jméno, věk: není známo
Pacient neprošel příjmem. Nalezen v zuboženém psychickém stavu ve sklepě nemocnice. Z vůle ředitele dočasně umístěn do pokoje M4. Zemřel dnes pozdě v noci kvůli velké ztrátě krve způsobené přerušením krční tepny.
Jelikož ve své pravé ruce svíral vlastní kuchyňský nůž, předpokládáme, že rána na krku byla způsobena tímto nástrojem. Pravděpodobně se jedná o sebevraždu, nicméně úhel, kterým byl řez veden, vzbuzuje podezření.
Převezen na ošetřovnu v druhém patře pro další zkoumání. Od pacienta umístěného na stejném pokoji jsme neobdrželi žádný důkaz, ani svědectví o popisované události. Policie zatím nebyla informována.
Pro všechny případy však byla postel a okolí činu v místnosti M4 ponechány v původním stavu.

M4, tak strohé označení místa konce jeho života. Dívka ponechá bezejmenného nebožtíka jeho klidu a zamíří do zmiňovaného pokoje.
Když se sklání nad zkrvavenou postelí tetovaného chlápka, rozeřve se náhle signál budíku, jenž kdysi pravidelně probouzel svého pána. Tentokrát však zní jeho drnčení naprázno, muž který alarm nastavil, odpočívá zahalen plachtou v ošetřovně na druhém konci chodby a vypadá to, že z jeho spánku už jej opravdu nic neprobere.
Třeštící strojek tedy zaklapne Heather, která také následně odečte časový údaj z ciferníku a duchaplně jej vloží do číselného zámku na kufříku odloženém na posteli.
Uvnitř však není nic podstaného, co by uspokojilo její krátkodobé detektivní ambice. Polaroid schovaný v zavazadle svědčí možná akorát o tom, že potetovanec si občas rád udělal nějaký ten snímek. V pohasínající touze zjistit něco více o zemřelém se dívka ještě naposled rozhlédne po místnosti.
Notes... No ovšem, její věrný nohsled a průvodce neopomněl okomentovat ani tuto smutnou scénu.

Na téhle zmuchlané posteli ležel jeden tetovaný chlápek. Už se tady neobjeví.
Ten budík a špinavý bágl patří jemu.
Abys mi špatně nerozuměla - já jsem mu nic neudělal. Necítil jsem k němu nenávist, přestože to byl lhář.
Že bych si také něco napsal sám na sebe? Nejlépe na hruď, když už ji nemůžu přímo rozříznout, abych ti ukázal své srdce.
'Miluji Heather...'
Ne, něco mnohem působivějšího. 'Miluji Heather' nevyjadřuje dostatečně to, co cítím.
Ach... jak něžné pocity ve mně tato představa vzbuzuje.
Stanley Coleman

Dobrá tedy, pokud to nebyla sebevražda ani Stanley Coleman, musel toho nešťastníka odrovnat někdo další. Ale k čertu s tím. Fakt, že se v Brookhaven Hospital i vraždilo, je už jen jemnou kulisou pro současnou situaci, kdy jsou tmavé chodby špitálu přecpané zmagořenými zdravotnicemi, které jsou ochotny komukoliv na potkání rozmlátit lebku ocelovou armaturou.
Bude lepší ponechat truchlení nad ubodaným tetovaným fotografem jeho milované Margaretě, Heather má svých starostí dost.
"Naštěstí" je tu její všudypřítomný ctitel, jenž je sdílí s ní. Když se dívka rozhodne prozkoumat střechu, najde v nejvyšším patře předem připravený vzkaz.

Také mám rád střechu. Probouzí ve mně touhu létat. V tobě taky?
Stanley Coleman

Snil-li tady někdo o létání, musely tyto představy rázně dostat na frak v místech, která Heather navštíví hned po návratu z krovu. Miniaturní vypolstrované kobky sloužily k umravnění těch neagresivnějších, či nevzpurnějších případů. Pochopitelně ani zde nechybí výlev citů nadrženého samečka Stanleyho.

"Vlají jemně, tvé ebonové vlasy. Jako noční obloha..."

Bla, bla, bla. Heather nemá čas dále se babrat ve verších opsaných bůhvíodkud. Přeskočí rovnou na další řádek, kde se nadýchaná poezie mění ve Stanleyho prózu.

Eric, velký básník, který tak přesně vystihl mé pocity. Neměl jsem dopustit, aby se mi tohle místo dostalo pod kůži. Nikdy jsem neměl podlehnout poblouznění.
Ale tonout v mé lásce k tobě je nanejvýš příjemné.
Proč ale nepřijímáš důkaz mé lásky?
Přece nyní nebudeš trvat na formalitách.
Přes to všechno, ty a já jsme jedno. Co dávám tobě je totéž, co dávám sobě.
Stanley Coleman

Ano, tento bláznivý špitál se ti dostal pod kůži už opravdu citelně chudáku Colemane... Nicméně, kdo by odolal. Dívka urychleně vycouvá z cely znechucená představou, že na tomto jednom metru čtverečním mohl někdo trávit minuty, hodiny, či dokonce dny svého utrápeného života.
Ve vstupní chodbičcce, propojující tato čtyři malá a smutná apartmá, visí na stěně pikantní zpráva.

Trest za brutalitu vůči pacientům: 12-ti hodinová samotka na cele "zvláštní léčby".
Hrozba propuštěním z práce se míjí účinkem. V případě nějakých dotazů kontaktujte ředitele.

Nad těmito větami, naklepanými psacím strojem, kdosi ručně poznamenal:
Trik je v tom - nezanechávat stopy!
A konečně jěště jedna poznámka, opět rozdílným písmem:
Ředitel je úchylák. Christie by dopadla lépe, kdyby jí vyhodili...
Že se personál ústavů pro mentálně postižené často nechová ke svým svěřencům zrovna v rukavičkách, to je celosvětově známý problém. Podle vyvěšeného nařízení se Brookhaven Hospital mírně odlišovala pouze v metodách postihu provinilých zaměstnanců. Místní ředitel se očividně nerozpakoval dát komukoli pocítit "ozdravnou kůru" pacientů na vlastní kůži.
Heather si povšimne, že dveře ještě jedné z malých kobek jsou zvenku odemčeny. Má silné tušení, komu patří trhaný dech uvnitř, nemá však žádnou chuť vstoupit a zeptat se Christie, jak plyne čas na cele "zvláštní léčby".
Třeba si svůj úděl zasloužila. Nebo měla být "šikovnější". Přesně podle cynického dovětku neznámého praktika, který znal starou policajtskou pravdu. Když už mlátit, tak způsobem, který nezanechá stopy. Možností je tolik...
Ať už to bylo jakkoliv, kdo by se nyní divil vulgarismům, jimiž vzteklý pacient-mukl Coleman tituloval zdejší zdravotní sestry...
Stanley - málem by na chvíli pustila z hlavy svého skvělého rádce a ochránce. Ale bez obav. Další jeho vzkaz na sebe nenechá dlouho čekat. Text jí tentokrát dává návod na zdolání vrat do posledního nepřístupného křídla velké budovy.

Heather, má nejsvětější lásko. Stále na tebe dávám pozor. Nezáleží na tom, kde zrovna jsi, nebo co právě děláš, nikdy tě neztrácím z dohledu. Vím, že se cítíš být úplně sama.
S jednoduchým klíčem k těmto dveřím nebudou už tvé pocity dále stát v cestě. Je to tak dlouho, co jsme se nemohli potkat. Buď trpělivá, už jen malou chvíli.
Já budu také trpělivý, přestože tě toužím obejmout svými pažemi. Klíč je za regálem v podzemním hangáru.
Proč zrovna tam?
To by ses musela zeptat doktora, toho idiota. Tady není jediná osoba, která by to měla v hlavě v pořádku. A to nejen v této nemocnici. Platí to o celém Silent Hillu.
Jen já jsem vyjímkou.
Stanley Coleman

Sestry oplzlé děvky, doktor idiot. Nadsazené? Nikoliv. Jak jinak ohodnotit medika, jenž škrábe vstupní kódy na rozbité skříně kdesi ve sklepě, nebo je šifruje do hádanek...
Neměl to tady jednoduché tenhle Stanley. Nebo nemá...? Čeká tu někde na ni? Jak je to vlastně? Vždyť sám stále vytváří dojem, že je jí nablízku...
Dívka kráčí chodbou a šilhá po číslech pokojů.
S1, S2, S4, S6... S7! Tady je to. Cimra Stanleye Colemana. Na chvíli zaváhá, než její ruka nejistě otevře dveře.
Setkání modly a obdivovatele se však odkládá na neurčito. Je tu jen prázdá postel a noční stolek. Po Stanleym zbyl pouze jeho poslední vzkaz. O jeho epilogovém vyznění předem svědčí neveselá tělesná konstituce pravidelně přikládané panenky. Její hlava a pravá noha jsou odtrženy od trupu.

Sbohem Heather.
Je mi líto, nebyl jsem schopen reagovat na tvou lásku. Je po všem.
Leonard mnou pohrdá - protože jsem si z toho dělal legraci, říkal jsem, že to tak dopadne.
Kdyby se do toho nemíchal, byl bych se s tebou mohl zakrátko sejít.
Potom bych tě mohl vzít do svého světa. Světa jen pro nás dva, mnohem krásnějšího, než je tento.
Čekal jsem na ten den, na dnešek. Den, kdy tě uvidím a ty mě zachráníš. Dnes.
Heather, dej si na něj pozor. Leonard není normální chlápek.
Sbohem, miluji tě.
Heather, má bohyně
Heather, má lásko
Heather, má...

Už si trochu zvykla na tyto milostné ódy. Není si úplně jistá, zda jí v tomto krvavém lazaretu nebudou trošičku chybět. Přestože je psal blázen. Nebo možná člověk, ze kterého tady úspěšně blázna vychovali.
Ještě naposled mrkne na poničenou figurku.
"Panenka je celá roztrhaná... Je to opravdu smutný pohled. Zajímalo by mě, kdo to udělal."
Mnohé nejasnosti zůstávají. Stanley ji mezi řádky varuje před Leonardem. Kam ale sám zmizel? Zrovna teď, když jí naznačuje nějaké potencionální nebezpečí...
Co se dá dělat. Bude se muset obejít bez jeho všudypřítomných deníků a připomínek.
Ve vedlejším pokoji se jí podaří přijít na jiné myšlenky. V pohozeném časopise najde velmi zajímavý článek.

    "Doktrína zoufalství - Domov naděje"
Domov naděje je sirotčinec na předměstí Silent Hillu. Ale pod jeho falešnou maskou se skrývá místo, kam jsou unášeny děti, jimž jsou následně "vymývány mozky".
Domov naděje je spravován společností 'Silent Hill Smile Support Society' (smile support = "úsměv podporující"), což je charitativní organizace někdy též zkráceně zvaná 4S.
Pravdou je, že 4S je respektovanou charitou, která údajně 'přijímá ubohé děti bez domova a vychovává je v nové naději'.
Avšak ve své podstatě je to pohanská sekta, jež šíří své vlastní, pokroucené dogma namísto solidních hodnot víry.
Pan Smith, žijící v těsné blízkosti Domova naděje, nám sdělil:
"Někdy v noci se ke mně donesou jejich podivné modlitby a zvuky dětského pláče. Jednou jsem si tam šel stěžovat, ale hned se mnou 'vyběhli'. Od té chvíle se stejně nic nezměnilo."
Našemu reportérovi bylo odmítnuto povolení ke vstupu, když chtěl udělat pár fotografií uvnitř komplexu. Co to tam vlastně ti lidé z Domova naděje musí tajit?
Při mém vyšetřování se mi alespoň podařilo odhalit podezřelou betonovou věž, jež se zdá být součástí jejich zařízení. Bohužel, nikdo mi nebyl ochoten říci, k čemu je stavba využívána. Ovšem vůbec to nevypadá, že by měla mít něco společného s výchovou sirotků. Ve skutečnosti by to mohlo být vězení, nebo místo, kde se konají tajné obřady.
Kult spravující Domov naděje je místním usedlíkům znám pod názvem 'The Order' ("Řád"). Jedná se o náboženství, jež je hluboce propojeno s historií Silent Hillu. Avšak domněnka jeho horlivých vyznavačů, že jsou jakousi elitou "vyvolených lidí", má svou temnou a nebezpečnou stránku.
Zamýšlím nadále pokračovat v pátrání kolem Domova naděje a kultu na jeho pozadí.
Vždy jsem věřil, že naší nejdůležitější povinnosti je 'sdělovat celou pravdu' a ukazovat dětem správnou cestu.
Joseph Schreiber

"Domov naděje..." toto téma výrazně stimuluje dívčiny mozkové buňky, "mám pocit, že jsem ten název už někdy slyšela." Otře se o ní závan smutku. Škoda (nebo spíše naštěstí), že se pro ní většina Alessiných vzpomínek otevírá jen příležitostně. Nyní se tedy přestává trápit myšlenkama na Domov i Řád a vydá se k pokoji číslo S12, jenž by měl být životním prostorem chlápka jménem Leonard.
Nachází ale opět jen holé zdi a opuštěné lůžko bez prostěradla. Zalévá ji pocit marnosti. Prolezla už každý kout nemocnice, toto je poslední místnost, kam se mohla dostat. A Leonard nikde. Odmítá si připustit možnost, že celé tohle hnusné martýrium podstoupila zbytečně.
Vtom zazvoní telefon. Je udivená, že přístroj na stolku u okna vůbec funguje a vděčně zvedá sluchátko. "Haló?"
"Claudie?" ozve se tázavě muž na druhém konci drátu.
Dívka chce předejít nedorozumění. "Já nejsem..."
Pronikavý hlas ji však nenechá dopovědět.
"Nelži mi Claudie. Ty jsi vždycky chtěla utéct před zodpovědností. Přišla ses omluvit? Nebo jsi snad stále nepochopila, jak hloupá jsi byla? Prý 'Spása lidského pokolení', jak směšná představa!"
"Poslouchejte mě chvilku..." zkusí Heather napodruhé vyvést neznámého z omylu. Marně.
"Už jsem se tě naposlouchal dost! Jak ses mohla vydat touto cestou? Kde jsem udělal chybu?"
Pohár trpělivosti přetekl. "Poslouchejte mě konečně!" přeruší mladá žena rozčileně monolog linoucí se z kabelu, "já nejsem Claudia!"
Proud slov se rozpačitě zadrhnul. "Ty nejsi Claudia...?"
"Mé jméno je Heather."
"Heather..." přehláskuje ten někdo tiše a odmlčí se.
"A kdo jste vy?" vynucuje si dívka nedočkavě odpověď.
Možná je to překvapivé, ale ta po chvíli skutečně dorazí.
"Leonard Wolf," představí se slušně muž a pokračuje:
"Omlouvám se. Myslel jsem, že mluvím se svou dcerou."
Tentokrát je to Heather, kdo je zodpovědný za ticho na lince. Přemýšlí. Nitky osudu se spojují opravdu zajímavým způsobem. Pokud jim ovšem nepomáhá někdo v zákulisí...
"Claudie je vaše dcera?" ujistí se ještě.
V hlase Leonarda zahraje podezřívavý tón. "Takže ty ji znáš? Nejsi jedna z těch jejích přívrženců?"
"Ne, v žádném případě!" Vlastně jí urazil. Je vzteklá. "Až ji najdu, tak..."
Nevyřčená slova visí v prázdnu.
Ani nebylo třeba je formulovat, muž jako by je slyšel.
"Cítím tu nenávist," pronikne ze sluchátka.
"Cože?" vydechne odhalená překvapeně. To je její smýšlení tak čitelné?
Leonard dokončí načaté. "Z tvých slov. Tu zlobu. Ty jsi chceš zabít, že je to tak?"
Dívka neví, jak se zachovat. Copak si rodiče vraha zaslouží stejné jednání jako vrah samotný?
"Je mi líto..." hlesne zkroušeně, "ale ona zavraždila mého otce."
"Ona je blázen, ale pořád je to moje dcera. Byl bych jí odpustil, kdyby se změnila. Ale vidím, že už je příliš pozdě," uzavře Leonard přísně téma minulosti své dcery a obrátí se na dívku.
"Heather, pomůžeš mi?"
"Pomoct? A jak?"
"Jsem tady zamčený. Musím Claudii zastavit."
Pak má podobný zájem jako ona. Heather se od něj potřebuje dovědět víc. "Kde teď jste?"
"Sám si tím nejsem jist, ale dveře jsou na konci chodby v druhém patře. Myslím, že bych ti mohl být užitečný."
Trocha vzrušení se vkrade do jeho hlasu, když přidá poslední větu.
"Mám pečeť."
Co je podstatné pro něj, je pro dívku španělskou vesnicí.
"Pečeť?" zopakuje Heather nechápavě.
Místo vysvětlení se ve sluchátku ozve klapnutí a vyvěšovací tón. Dobře... Některé věci asi nelze řešit přes telefon.
"Dveře na konci chodby v druhém patře..." přemítá dívka. Vsadila by se, že tam žádné nebyly.
Tím víc je překvapená, když sejde o poschodí níž a skutečně před nimi stojí. Podle mapy neexistují a podle zdravého ruzumu nemají kam vést. Jenže zdravý rozum nemá v tomto světě žádnou platnost.
Vstupuje tedy a ocitá se v dlouhém koridoru rozkouskovaném systémem spouštěcích mříží. Ty vzápětí s rachotem dopadají těsně za jejími zády, což vylekanou ženu přiměje k rychlému úprku k vytouženému východu. Po krátkém bloudění betonovým labyrintem se však objeví jen ve slepé uličce, čelem ke zdi pomalované známým červeným znakem. S překvapením zjišťuje, že jí v jeho blízkosti nebolí hlava jako obvykle. Zato jí přepadne intenzivní vlna vzpomínek na osobu, jež byla dlouho skryta pouze v mysli Alessy Gilespie.
Jako z pásku tisíckrát ohrané kazety VHS se před jejíma očima vykresluje obrys půvabné zdravotní sestřičky v červeném svetříku. Náhle je opět sedmiletou Alessou znehybněnou obvazy a popáleninami nejyššího stupně a ona, Lisa Garland, její jediná ošetřovatelka, se nad ní sklání.
"Stále má neobvykle vysokou horečku... ...oči se neotevírají... ...puls je hmatatelný, ale jen sotva dýchá... Proč...? Co drží tohle dítě při životě?"
Liso, byla jsi jediným zábleskem lidskosti v tajném špitálním pokoji, tam v podzemí Alchemilla Hospital. Sedm nekonečných let leželo Alessino tělo bez hnutí na jedné posteli. Zatímco oči skrze popálená víčka mžouraly do stále stejných stěn, duše volala po smrti. Ta ovšem nepřicházela, zahnaná mocí boha dlícího v děloze prakticky mrtvé lidské schránky.
Heather se zachvěje odporem. Má jen slzy pro životní příběh Alessy, té smutné části jejího vlastního já. Dost už těchto vpomínek, vždyť i s Lisou to bylo horší a horší...
Dívka se přinutí otevřít oči. Tam, kde byla stěna se symbolem, vidí nyní krátkou kamennou chodbu. Na jejím konci jsou dveře.
Vedou do pekla.
Těžko jinak popsat prostor, do něhož se právě dostala. Stoupá po žebříku někam nahoru. Na dosah ruky od ní visí jako pavouk jakýsi humanoidní tvor a monotónně kroutí železným ventilem. Nad ním je prázdná vana a nehybné tělo ošetřovatelky v zelených lodičkách. Pak jí ozáří rudé světlo z krví zalité žárovky.
Zvedne hlavu a rozhlédne se po stěnách. I ty zde snad žijí vlastním životem. Jsou stvořeny z lidských tkání, všechno tu pulzuje, chvěje se, mokvá. Přestože pod tím vším poznává interiér nemocnice, je zkoprnělá působností tohoto chrámu zvrácenosti, šílenství a hrůzy.
S úzkostlivou snahou nedotýkat se zde ničeho, co jí vysloveně neblokuje postup kupředu, prokousává se dívka říší krve a žluči k místnostem, kde doufá v nalezení stop mířících k Leonardovi. Štěstí se na ní zvláštním způsobem usměje až v mužské převlékárně, kde v jedné z plechových skříněk uslyší vyzvánění telefonního aparátu. Po otevření dvířek zůstane chvíli civět údivem, když zjistí, že drnčení nepochází z očekávaného mobilního, či bezdrátového přístroje, ale z rozměrného mincovního automatu. Bez dalšího marného hloubání nad tím, kdo mohl nacpat takový krám do úzké skřínky na oděv, přijme Heather záhadný hovor.
"Happy birthday to you! Happy birthday to you..." recituje jí kdosi do ucha. Jeho intonace je příšerná.
"Všechno nejlepší k narozeninám! Vše nejlepší drahá..." zasekne se ten falešný sípot na chvíli ,"...ups, zdá se, že jsem zapoměl tvé jméno..."
"Kdo jste?" snaží se dívka utnout pomateného gratulanta.
"Ó děkuji, všechno nejlepší drahá 'kdo jste'!"
Ach jo... Telefonovat s blbem je skoro stejná tragédie jako se s ním setkat. Idiot na drátě opět začíná slavnostně přednášet.
"Přeji šťastné narozeniny. Krásné 31. narozeniny."
Ten hlas je jí nějak povědomý. "Jste to vy Leonarde?"
"To je jméno vraha, ne moje," ozve se obratem. Vypadá to, že anonym zná zajímavé informace...
"A taky nejsem tvůj milovaný Stanley. Ten je teď v podzemí. Jeho nové jméno je 'číslo 7'. Ale tím se teď netrap. Je čas slavit tvé narozeniny."
Jenže nepřesvědčitelná oslavenkyně se tím trápí a chce všechno uvést na pravou míru.
"Musíte si mě s někým plést. Dnes nejsou mé..."
"S nikým si tě nepletu." Muž se nechce vzdát své pravdy. Jen ta čísla mu trochu dělají problémy, zdá se.
"Dneska máš své 24. narozeniny. A já mám pro tebe dárek. Co máš raději? Působit bolest, nebo jí přijímat? Taky můžeš dostat tu, kterou nejvíc nenávidíš. Krásné narozeniny!"
"Mýlíte se... Dnes nejsou mé narozeniny," zašeptá dívka nejistě do mikrofonu.
Zbytečná námaha. Neznámý zavěsil.
Heather tedy udělá totéž. Když pokládá sluchátko na vidlici, všimne si malé zvláštnosti. Aparát není nikde připojen. Člověk nemusí být spojovací technik, aby poznal, že tady něco není v pořádku. Jenže Heather už si s takovými drobnostmi hlavu neláme.
V pekle, jímž právě cestuje, totiž není v pořádku vůbec nic.
Třeba useknuté končetiny válející se na podlaze.
Třeba muž pověšený jako prase na zabíjačcce za nohy ze stropu nad kýblem, do kterého odkapává jeho krev.
Nebo ubohé lidské torzo uvězněné hlavou dolů v drátěné skřínce, svíjející se v marné snaze uvolnit se na svobodu.
Je namáhavé míjet takové úkazy a udržovat si přitom zdravý rozum. Heather raději trápí svou mysl hledáním významu pro některá divná slova, jež zazněla z utrženého sluchátka, resp. utrženého tel. automatu.
První poselství se záhy objasní. V zoufalé touze najít nějaký předmět, či klíč, který by jí umožnil dostat se do dalších částí znetvořené budovy, překoná dívka svůj odpor a výtahem se sveze do nejspodnějšího nemocničního suterénu.
Majestátné ticho smrti ji obejme hned po opuštění vrat zdviže. Všudypřítomný ryk a chrapot monster se dávno rozpustil ve výtahové šachtě. Jen šoupání podrážek mladé narušitelky víří nasládlý vzduch místa, kde jsou si všichni rovni.
Márnice se spalovnou těl. Synonymum hrůzy pro živé.
Symbol svobody pro mnohé zdejší pacienty. Jen tudy, nohama napřed skrze malá ocelová vrátka, vede cesta ze špitálních zdí. Ohnivá výheň je poslední, ale jedinou upřímnou náručí pro odložené blázny.
A tak tady čekají. Je jich devět.
Diagnóza "exitus" je jejich propouštěcím dekretem.
Studená plenta přes ztuhlé údy je jejich spravedlivým majetkem.
Čísla a nápisy na márách jsou jejich tajemstvím.
Jakýsi zvrácený myslitel zneužil ty mrtvé při tvorbě svého hlavolamu. Snad je za jejich životů znal, když jejich charaktery přiřadil vlastnostem vybraných ptáků. Dívka přechází od těla k tělu a moří se s texty, jež mají vyjevit pořadí, v jakém se měli zpopelnit čtyři určení nebožtíci.
Dostává se k nehybné siluetě číslo sedm. Nelze si nevzpomenout na poslední telefonní hovor. Leží před ní opravdu... ...Stanley Coleman?
"He... He... Heath... Heatherrrrr..." Ten tichý chrapot se jí vryje do morku kostí.
Cítí něčí přítomnost za svými zády. Děsivá obava jí svírá jako ledový krunýř, ale dokáže se otočit.
Jen mámení... Nic víc. Snad sugesce strachem vybičovaných smyslů. Bílé plachty zahalující končetiny věčných spáčů jsou strnulé stále stejnými záhyby. Není žádných pohybů pod nimi.
Zato dívčin žaludek je jako na vodě. Mrtvolné aromá nevětraného podzemního sálu a pernamentní stres tvoří zatraceně účinnou kombinaci. Heather nemá ani pomyšlení na odkrytí látky kopírující obličej údajného Stanleye Colemana a následný pohled do jeho vyhaslých očí. Cítí jen jedinou touhu: co nejrychleji odsud vypadnout.
Rychle se protáhne kolem prázdné pryčny zavražděného kápa Robina, jenž podle přiloženého vzkazu prý schoval klíč a s užitím veškerého svého důvtipu otevře dvířka malé, ale děsivé pece na lidi.
Nebohý chovanec vskutku ukryl titěrný předmět důkladně, když se mu jej podařilo pronést až do kremačních plamenů. Žárem zčernalý klíč dominuje skromné hromádce popela zbyvší z Robinovy tělesné podstaty. Dívka se pro něj natáhne a o pár vteřin později už ujíždí výtahem zpět do vyšších pater.
Zdlouhavé pátrání po Leonardu Wolfovi pokračuje. Jsou tu další a další hnusné místnosti k prozkoumání. Některé z nich aspoň ukrývají písemnosti, jež prozrazují něco více o osobnosti hledaného.
Jsou to ovšem informace velmi znepokojivé. Jako třeba jistý vzkaz nalezený v ordinaci, kde se prováděl příjem nemocných.

Doktore Midkiffe,
prosím dejte si velký pozor na pacienta z pokoje č. 312. Měl by stále mít volnost co se týče víry, kterou vyznává, ale neměl by ji vnucovat ostatním. Jsem také jedním z postižených.
Koluje zde fáma o tom, že tady byl umístěn kvůli pobodání člověka právě při náboženském sporu.
Prosím, buďte opatrný.
R. Crosby
P.S.: Zdá se, že fáma je pravdivá. Alespoň podle vrchní sestry. Ale jinak si myslím, že je to dobrý člověk, i když - je s ním těžké vyjít.

Patrně se jedná o interní korespondenci mezi dvěma lékaři. Pan Crosby má však malé nedostatky v přesném popisu jednotlivých oddělení nemocnice. Pokoj č. 312 tady neexistuje. Trojka na začátku potom zřejmě označuje číslo patra. Podle této úvahy platí: 312 = S12. To je místnost, kde měl pobývat Leonard Wolf.
Ne zrovna příznivá zpráva pro Heather. Podezření z pobodání, přesvědčování o jakési víře, už to tak vypadá, že Claudiin otec také nebude žádný jelimánek. A to přestože v telefonátu z S12 působil vcelku přívětivě.
Jistě. Zdání může klamat.
Pravda se brzy ukáže. V jedné z chodeb prvního podlaží dívka málem šlápne na otevřený notes pohozený v prachu. Je v něm jen pár, ovšem pádných řádků.

Svět se hemží nepotřebnými lidmi. To, že bojuji, je božím rozhodnutím.
Jako rytíř cti a ochránce pečeti obětuji sám sebe krvi kriminálníků.

Potřeštěné myšlenky doprovází kostrbaté kresby zkrvavených postav.
"Kdo to spachtil? Musel to být pěkně ulítlý týpek," pomyslí si dívka. Pak ji zamrazí.
O nějaké pečeti přece mluvil Leonard... Sakra. Jestli je tohle jeho dílo... Začíná si být jistá, že ji čeká setkání s fanatikem.
"Chtěla bych se ho zeptat, jestli si myslí, že zrovna on je jedním z těch 'potřebných' lidí," ušklíbne se kysele. Ostatně, možná že k tomu bude mít zakrátko příležitost.
Než zmizí v širokých vratech, krátce si vzpomene, že cosi na téma "ochránce pečeti" už někde kdysi slyšela.
Hned po vstupu do dalšího slizkého koridoru zakopne o utrženou lidskou končetinu a zastaví se až před mokvající stěnou, v níž je vyškrábán velký nápis.
"Šťastné první narozeniny!" připomíná se jí opět onen anonymní telefonista. V blízkém pokoji C1 pak Heather objeví ještě další indicie, jež jí přimějí vybavit si znovu části hovoru ze sluchátka utrženého automatu.
Pod postelí leží lístek připomínající narozeninové přáníčko.
"Šťastné třicáté-osmé narozeniny!"
Zase jeden šílený pokus. Tentokrát ten buran navíc zapoměl na pravidlo, že dámám se vždycky hádá méně.
Vytrvalost neznámého gratulanta a rozdílné cifry, které udává, nicméně donutí dívku k úvaze.
"Ať už to napsal kdokoli, snaží se mi něco naznačit," připustí si a začne se potýkat s matematickou hříčkou.
"14 + 7 + 17 = 38 ?" vychází jí po chvíli krkolomný součet všech let její mystické existence. Čísla mohou dávat smysl, když "14" je celkový (sedm let zaživa a dalších sedm po upálení) věk Alessy Gillespie, 7 roků znamená život malé Cheryl Mason a sedmnáctka je současné stáří Heather Mason.
"Jenomže to pořád nic nemění na tom, že dnes nejsou mé narozeniny," uzavře mladá žena otravné počty a přejde k vedlejšímu stolku.
Jsou tu pro ni přichystány medikamenty první pomoci. "Že by to byl ten slibovaný dárek? pomyslí opětovně na záhadné volání. Ctihodný dárce zřejmě dobře ví, že v těchto místech není žádný problém přijít ke zranění.
"Darovanému koni na zuby nehleď," napadne dívku staré přísloví a užitečné předměty rychle mizí v její kapse.
"Krom toho, kdyby se mi tyhle věcičky zrovna nehodily, tak by mi je asi nedával..." přemítá dál, "je to celé nějaké divné."
Je. Ale co. Když už o jednoho ctitele přišla, neuškodí mít náhradu. Stanley Coleman, nebo narozeninový anonym, co na tom záleží. Každý jen dává svou náklonnost najevo jiným způsobem.
Další okamžiky již dívku zastihnou v místnosti č. C4. Ta je nyní vybavena ve zvláštním slohu. Pod zamřížovaným oknem jsou nosítka, jež slouží jako improvizovaný oltář. Zapálené svíce, nůž a zápach čerstvé krve svědčí o nedávných špatnostech hostěných tímto škaredým brlohem. "Oltáři" vévodí arch papíru s neumělou podobiznou jakéhosi zde uctívaného božstva. Poblíž stojí ještě jedno lůžko. Odpočívá na něm kniha nesoucí titul "Ztracené vzpomínky".
Heather pohlédne na stránku, na níž je zrovna otevřena.

Charakteristickou záležitostí, o níž se zmiňuje jen nemnoho dokumentů a jež se pozvolna vytrácí z novodobé éry, je rituální obětování.
"Obětování modlitebníků probodnutím hrudi pomocí měděného kůlu. Potřísnění altáře krví tryskající přímo ze srdce slouží k velebení Boha a k předvedení své oddanosti k němu."
Při jiných obětních obřadech, též zmíněných ve stejné knize, je oběť upálena zaživa. Jedná se o rituál vyššího stupně, jenž se nesmí týkat vězňů a hříšníků - jenom kněz může být obětován. Podobně jako pro upálení u kůlu, nelze tento prvek nalézt u žádných srovnatelných ceremoníí prováděných v blízkém okolí.
Může to mít spojitost se skutečností, že přednostně uctívaným božstvem je sluneční bůh. Přestože toto náboženství velebí spasení, přináší s sebou svou temnou a sektářskou minulost.

Až dodnes zvysoka kašlala na povídačky o rituálech, obětování a spasení. Jenže v posledních hodinách si krutě ověřila, že je s nimi velmi úzce provázána. Přišla o otce, jako údajná "boží" rodička se tu potácí zrůdným světem plným krve, masa a umírání. Nemluvě o tom, že malá Alessa, její předchozí já, kdysi sama skončila jako obřadní lidská pochodeň. A to všechno kvůli místní bandě sektářských parchnatů v čele s vrásčitou Dahlií, jíž dnes zodpovědně nahrazuje Claudia Wolf.
Dívka ještě jednou prokleje svou hlavní sokyni, její kult i celý Silent Hill, než se otočí k žebříku mířícímu kamsi do podzemí.
S vědomím, že tudy mohl odcházet i možný budovatel a vyznavač krvavého oltáře, sestupuje mladá žena po stupíncích do prostoru, odkud se ozývá tiché šumění vody. O pár metrů níž, když už vlhkost proniká pod kůži, mění se čirá vodní představa v lepkavý hnědý proud podzemní stoky.
Žebrík končí a znechucená dívka se ocitá po pás v nepříjemné lázni. Nejistě se otáčí kolem sebe, zatímco chlad po krůččích prostupuje jejími svaly. Napravo od ní se pomalý podzemní tok tříští v jakémsi masivním drtiči. Nalevo je chodba zablokována spletitou ocelovou konstrukcí.
Odtud žádná cesta nevede. A nikdo tady není.
Ještě chvíli je její vlastní dech jediným zvukem, jenž se nese nad špinavou hladinou.
Pak shůry zazní jedno slovo. "Heather..."
Oslovená poznává ten hlas. "Leonarde, kde jste?"
Marně pátrá v šeru všemi směry. Nevidí jej.
On ji ano. Tahle místa byla dlouho jeho domovem.
"Děkuji ti. Teď odsud konečně můžu odejít. To je konec Claudiiných směšných snů. Je čas se jí zbavit. Prý 'spása lidského pokolení'. Che! Proč by měli být odměněni i nevěřící!?"
Dívka však nemá valný zájem o téma jeho přednášky.
"O čem to mluvíte?" štěkne do prázdna.
"O našich plánech, samozřejmě. Pravdou je, že Bůh je milosrdný. Ale nejdřív je třeba stát se vyvoleným. Jen ti, kdož naslouchají hlasu božímu, budou obdarováni klíčem od Ráje. Nemyslíš, Heather?"
"Ano, jistě, jak je libo," plácne dívka zdvořile, ale přeci jenom trošičku otráveně. Nepřišla tady řešit otázky víry a spasení.
"Věřte si klidně čemu chcete," dodá vzápětí.
Ta věta raději neměla dolehnout k jeho uším. Odkryla velké nedorozumění mezi těmi dvěma.
"Co tím chceš říct?!" Leonardův hlas se plní znepokojením a agresí.
Heather zůstává trpělivá.
"Chci říct, že neuvažuji tak jako vy tady. Nemám zájem o žádný váš Ráj."
"Ty jsi nevěřící?! Ty jsi mne podvedla!" odráží se od stěn vzteklá výčitka.
"Nepodvedla. Jenom jsme se jeden v druhém spletli," snaží se dívka obratně vybruslit z blížícího se konfliktu, "myslela jsem, že jste normální člověk."
Měla raději více věřit jeho diagnóze. Je prý klidný a vstřícný.
Ano. Ale nesmí být podrážděn.
"Takže ty jsi mě chtěla oklamat a odnést si mou pečeť?! Kacířko! Ty chceš Boha zničit!" Není jej stále nikde vidět, ale okolní vzduch citelně houstne jeho zuřivostí.
"Pořád vám říkám, že jsem nechtěla nikoho oklamat." Jen fráze v touze zabránit nehoršímu. Nebo což takhle se zeptat na tu věc, kterou tak vášnivě střeží...
"Mimochodem, co to máte vůbec za pečeť?"
Jenže už je pozdě. Chatrná stavidla Leonardovy příčetnosti už byla uvolněna.
"Nehrej si přede mnou na neviňátko! Už mě vícekrát neoblafneš. Ta pečeť je moje. Bůh mne stanovil svým ochráncem. Jedinou věcí, které se ode mne dočkáš, bude ohavné umírání."
Cosi se pohlo v dálce pod železnou konstrukcí. Heather se brodí tím směrem.
Náhle se vodní plocha rozestoupí a před ní se v celé své kráse tyčí Leonard Wolf.
Má podobu mumie, jejíž vychrtlé údy drží pohromadě jen plesnivý fáč.
Nebo taky člověka v posledním stádiu lepry.
Jeho obličej je jen rozplizlou flákotou masa.
"Tohle jste vy, Leonarde?" Dívka udělá v krátkém šoku jeden krok zpátky.
"Smrt všem, jenž se k Bohu obracejí zády!" ozve se z míst, kde snad kdysi bývaly lidské rty.
Ani jeho vzhled jí neděsí déle než zlomek vteřiny. Dnes už viděla horší věci.
"Je každý zdejší člověk zralý na psychiatra?" podívá se výsměšně na rozkládajícího se tvora. "I když, jak se tak dívám, vy ani člověk nejste."
Možná jej trochu podcenila a teď má co dělat, aby se vyhnula úderu drápu, kterým je zakončena jeho dlouhá paže. Druhá ruka je stejně nebezpečná. Mladá bojovnice couvá, dokud se jí nepodaří nahmatat rukojeť revolveru. Pak se role obracejí. Několik výstřelů zasáhne houbovitou hruď "ochránce pečeti". Ten se kácí pod hladinu. Jeho pohyb ovšem neustává. Kryt malou hloubkou pohybuje se po dně čiperně jako pavouk ve své síti. Na chvíli se ztrácí z dívčina dohledu.
Ženská ruka rychle vymění zásobník.
Žabí muž vyletí na vzduch. Vybral si však špatné místo k vynoření. Pohotová rána z pistole hlučně rezonuje v uzavřeném prostoru. Leonardova hlava prudce odskočí dozadu. Tělo se opět zhroutí pod vodu.
Dívka si razí cestu k místu jeho zmizení. Je sotva v půli očekávané vzdálenosti, když se něco otře o její kotník. Instinktivně sklopí hlaveň před sebe a pálí jeden náboj za druhým. Objevuje se exploze bublin.
Kalná kapalina rychle zaplavuje průstřely zasazené z bezprostřední blízkosti. Chrchlavý řev a křečovité vzepjetí jsou posledními projevy bestie jménem Leonard Wolf.
Amen. Bůh si bude muset najít jiného ochránce.
Zpuchřelé tělo protivníka visí na hladině jako leklá ryba, ale Heather nemá příležitost náležitě si vychutnat svůj triumf. Její zrak se zamlží, než vzápětí zcela ztratí orientaci v čase a prostoru.
Procitnutí ovšem tentokrát není zase tak špatné. Vlhká stoka zmizela a místo chmurného šera ji obklopuje sluneční svit jen jemně tlumený zamřížovaným oknem pokoje C4.
Dívka se zvedá na nohy. Leonard je minulostí. Vcelku bezpředmětnou ztrátou času, zdá se. Lépe bude pomyslet na Douglase a na návrat do motelu.
Udělá první krok, když se špička její boty dostane do kontaktu s nějakou věcí pohozenou na podlaze. Nakopnutý předmět zadrnčí po kachličkách. Zvědavá žena se rychle sehne. V její ruce se objevuje podivná bílá placka s červenou rytinou.
Možná je to ona pečeť, jež schraňoval Leonard... Vyrytý symbol jí však nic neříká. Ač nemá o významu talismanu nejmenší tušení, bere jej s sebou.

Ponechme nyní mladou hrdinku na chvíli o samotě a ještě naposled věnujme pozornost dvojici podivínů, kteří jí, každý svým způsobem, zpestřili cestu nemocnicí.
Jako první se prostřednictvím vzkazů ve svém notesu začal projevovat Stanley Coleman. Zkusme si tedy na základě informací nalezených Heather objasnit jeho úlohu v příběhu.
"Organizace mě tady zavřela. Chtějí zlomit mou vůli, chtějí, abych na všechno zapomenul..."
O jaké organizaci tady mluví, je nasnadě. Jedná se o charitu "4S" spravující nechvalně proslulý "Domov naděje". Stanley se zřejmě kdysi pasivně, nebo aktivně účastnil jejích pochybných aktivit. Vyznával božstvo kultu "The Order". Byl svědkem obřadů iniciovaných Claudií Wolf. Pak se ale stal nepohodlným a byl odsunut do staré Brookhaven Hospital, ústavu jenž už mnoho let sloužil Silent Hillu jako psychiatrická klinika (vnitřní vybavení to plně potvrzuje - chybí např. operační sály - tato teorie se vyvíjela už v době SH2; z prvního dílu série pak víme, že v severní části města je ještě jedna klasická nemocnice s názvem "Alchemilla").
Zde měl zapomenout na vše, co za zdmi sirotčince viděl.
Ale on nezapoměl. A nejen to. Ve svém srdci si odnesl podobu modly, jež uctíval.
Alessa, boží rodička. Její ebenové vlasy a štíhlou postavu znal z velkých obrazů kláštera. Byl fascinován její krásou. Vtělil celou tu dokonalost do malé panenky.
Byl uvězněn mezi blázny, podstupoval úděsné formy jejich "léčby" a přitom se utěšoval vědomím, že někde po světě kráčí reinkarnace jeho vyvolené. Byť neznal její současné jméno ani tvář.
Ve své víře v dívku nebyl sám. Na zprávy o identitě a úkrytu znovuzrozené Alessy léta čekala celá sekta, jíž se zprotivil.
Věděl, že ji hledají. A on byl zavřen v téhle díře. Jenže čím více tady ztrácel soudnost normálního člověka, tím silněji začínal cítit auru té ženy. Jeho posedlost jej obdarovala zvláštní mocí. Poznal, že se chystá den jejího příchodu. Také ovšem zapracovala jeho samolibost. Začal se hýčkat představou, že Ona sem dorazí jen proto, aby jej odsud osvobodila. Se svými myšlenkami se svěřil pacientu z pokoje S12, Leonardu Wolfovi.
To byla chyba.
Nebezpečný "strážce pečeti" odhalil Stanleyho skutečné záměry a splnil svou domnělou povinnost. Je velmi pravděpodobné, že S. Coleman zemřel stejně krvavým aktem, jako tetovaný muž s budíkem. Tedy rukou Leonarda Wolfa, patrně několik dnů, či hodin před příjezdem Heather do Silent Hillu.
"Kdyby se do toho (Leonard) nemíchal, mohl bych se s tebou zakrátko sejít. Pak bych tě mohl vzít do svého světa..."
Ano, plány velkého dívčina fanouška nebyly vůbec tak nevinné, jak se mohlo zdát. V Colemanově záznamu jsou evidovány násilné skutky. S Heather by to asi dopadlo obdobně jako s panenkou, jež roztrhal po sepsání posledního vzkazu. Mladé ženě by pak asi těžko bylo útěchou, že způsob, jakým s ní Stanley chtěl naložit, byl v jeho dementním vnímáním brán jako konání dobra pro ni.
Není divu, že Leonard - "boží ochránce" nemohl dopustit, aby došlo k jejich setkání a zasáhl.
Stanleyho tělo leží v márnici pod číslem 7. (Když si zde v hádankovém módu Hard přečtete text, jenž je součástí "kremačního puzzle", najdete řádky o jiřičce, zpěvném ptáku, který: "se ucházel o její duši se svými temnými úmysly, do jejích uší šeptal milostné písně, ale jak kruté plány spřádal, tak i sám skončil". Je to metafora na téma Coleman a Heather, pochopitelně, a v podstatě potvrzuje předchozí odstaveček.)
Všechny jeho vzkazy v nemocnici jsou tedy psány ze záhrobí.
"Stále na tebe dávám pozor, nikdy tě nespouštím z dohledu..."
Je tu přece jenom mírná spornost v názoru, že Coleman je v době vstupu hrdinky do Brookhaven Hospital již po smrti. Zprávy, jež dívku provázejí po špitále, jsou vždy aktuální a reagují na její postup. Jedná se stále o jeden a tentýž notes a stejnou panenku. Nikdy už nenajdete starší vzkaz, když je vytvořen nový. Ani to však není silný argument pro teorii, že byl Stanley usmrcen až někdy po sepsání posledního komentáře. Nelogičností by bylo příliš.
Je evidentní, že posedlý ctitel nemá žádnou faktickou možnost jak fyzicky vstoupit Heather do cesty. Jinak by to milerád dávno udělal. Vždyť zbožňovaná osoba je nyní na dosah ruky.
Potkáváme se tu jen s jakousi jeho spirituální formou, která je přítomná v mysteriózním areálu nemocnice a může pouze omezeným způsobem podat svědectví o své existenci. Radí jí s malými problémy, aby jí mohl alespoň s uspokojujícmi pocity provádět všemi místy, kde sám žil. Svým zápisníkem se dívku (a možná že spíš sám sebe) dlouho snaží udržet v dojmu, že k jejich setkání nakonec dojde, byť se neustále odkládá.
Tato falešná hra končí v prázdném Colemanově pokoji S7, kdy už není, kam dále jít. Stanley se loučí se svou modlou varováním před druhou, mocnější figurou v dívčině špitální anabázi.
(Příbuznou roli měl ve skvělém předchozím díle SH Ernest Baldwin. Pátrání po podobnostech v technických detailech ze života duchů však ponechme pro větší serióznost článku stranou.)
Do textu příběhu jsem také zahrnul jediný zvukový projev S. Colemana. Jedná se o urputný vzdech, jenž si můžete sami poslechnout po prozkoumání jeho smrtelného lože v podzemní spalovně.
Tou dobou už dívka nezadržitelně spěje ke konfrontaci s Leonardem Wolfem. Shrňme si všechno, co o něm víme. Vznikne nám velmi pestrobarevný portrét.
Je to otec Claudie (krutý otec, jak se později doslechneme od Vincenta). Jeho propojení s místní sektou je tak snadno vyvoditelné. Coleman i Leonard ctili stejnou víru jako "The Order". Akorát každý po svém.
Stanley se zamiloval do podoby mladé "boží rodičky". Byl to asi tento poklesek, jenž přiměl snílkovy spoluvěrce k jeho odstrčení z řádu do blázince.
Zato Leonard se odlišoval v záležitostech mnohem církevnějšího ražení. Cítil se být vyvoleným mezi lidmi. Vlastnil vzácný artefakt - Metatronovu pečeť a to jej pasovalo na titul "božího ochránce". Alespoň on tomu věřil.
"Nejdřív je třeba stát se vyvoleným. Jen ti, kdož naslouchají hlasu božímu, budou obdarování klíčem od Ráje.
V tom se nemohl shodnout s Claudií. Odmítal její sny o novém světě a věčné blaženosti pro všechny.
"Prý 'spása lidského pokolení'. Che! Proč by měli být odměněni i nevěřící!?"
Jeho ortodoxní názory a jednání začínaly být příliš nebezpečné i pro tak otrlou sektu, jakou byla "The Order". Když pak kvůli náboženskému sporu kohosi pobodal, putoval rovnou do zamřížovaných ordinací chmurné Brookhaven Hospital.
I zde, v ústavu choromyslných, ovšem hledal posluchače pro svou teologickou osvětu. Přes bludy, jež kázal, dovedl být klidným a vstřícným společníkem všem, co naslouchali.
Když však někdo dal najevo námitky, lhostejnost nebo pochybnosti, bylo hůř. Jako ten tetovaný chlápek, kterého umístili na pokoj M4.
Dá se říct, že nenašli společnou řeč. Krkem odpůrce tedy projela čepel kuchyňského nože. Hotovo. Člověk, který se zalyká vlastní krví, už nemůže hlásat své argumenty.
To už bylo v době, kdy se blížil příchod té ženy. Mluvil o ní Stanley Coleman. Jenže jeho zajímalo jen její tělo.
Sektu a Claudii zase zajímal zárodek boha v jejím lůně.
Pro Leonarda byly zajímavé úmysly, s nimiž dívka přijela do Silent Hillu.
"Ty ji chceš zabít, že je to tak?"
Ona, Heather, touží po smrti jeho dcery. I přes kabel telefonu cítí nenávist, která s ní cloumá. Claudia odvedla dobrou práci. Svět je pokroucen krvavými vizemi rodícího se boha. Jenže podmínky jeho příchodu neodpovídají zcela Leonardovým představám.
"Musím Claudii zastavit..."
Má stejný cíl jako ta dívka. Pomůže jí, aby mohla pomoct ona jemu. Uvázl kdesi v přízemí (samozřejmě, že neznáme jeho vidění momentální reality, faktem ale je, že se objeví až v proměněné části nemocnice) a nemůže se k ní přiblížit. Telefon byl jedinou záchranou.
Dostáváme se k místu záhadné události, jež bývá pravidelně propírána v diskusních fórech o SH3. Kromě volání do pokoje S12, kdy je na lince zcela jednoznačně Leonard Wolf, obdrží Heather ještě jeden anonymní hovor. Médiem je odpojený telefonní automat nacpaný do skříńky na ošacení.
Tématem jsou údajné narozeniny hlavní hrdinky.
Kdo že to volá?
Myslím, že autor scénáře nám v této věci poskytl dost náznaků k odhalení gratulantovy totožnosti.
"Jste to vy Leonarde?"
"To je jméno vraha, ne moje."
Ale ano, dívčin odhad byl správný. Hlas je shodný, přestože je mírně pozměněn. Odmítavá reakce anonyma nás nemůže zmást. Leonard je nejenom jméno vraha, ale také muže, jenž právě teď žvatlá ze sluchátka. I když on sám v tom nemá tak docela jasno. Musíme jej ovšem omluvit. Je nemocen a taková je jeho diagnóza.
"Podezření na slabou schizofrenii. Pokračovat v pozorování." hlásí jeho chorobopis.
Náš "strážce pečeti" trpí rozdvojením osobnosti. Mírná forma jeho poruchy může znamenat, že si obě pomyslné části jeho mysli vdáleně pamatují na skutky té druhé, jen necítí společnou zodpovědnost. Vzpomínka na mord velkého dívčina vyznavače S. Colemana se zřejmě nehodí do krámu toho Leonarda Wolfa, jenž zrovna hovoří. On chce pouze poblahopřát.
"Vše nejlepší drahá... ups, zdá se, že jsem zapoměl tvé jméno..."
Zapoměl, takže už ho dříve slyšel. Další jeho projevy pak jen dokazují, že Leonard dobře ví o skutečné identitě Heather. Jeho proměnné odhady jejího věku dávají po hlubším zamyšlení svůj smysl.
V závěru rozhovoru jí slibuje dopadení ženy, "kterou nejvíc nenávidí" - Claudie a odkaz na jakýsi dárek.
Tím je pár medikamentů, jež zanechal v místnosti č. C1. (Musíte ovšem dříve přijmout onen telefonát, jinak se tam nedostanete.)
Ze samotného finálního střetnutí dívky s Leonardem nicméně vyjde najevo, že "boží rodička" nemá pro "strážce pečeti" příliš velkou hodnotu. Poté, co Heather neprojeví zájem o problematiku jeho vyznání a výsostném poslání, zapomíná na jejich společný záměr a obrátí svůj vztek proti ní.
Takto sice ohrožuje i svaté embryo v těle dívky, ovšem vypadá to, že Leonard vůbec nestojí o příchod boha, jenž byl aranžován podle Claudiina scénáře.
Tak jako tak, krvavý zápas neproběhl podle agresorových předpokladů. Byl to Leonard, komu zvonila hrana. Už se mu nepodaří zastavit Claudii. Budiž mu poslední útěchou, že sedmnáctiletá bojovnice, jíž právě podlehl, zamýšlí s jeho dcerou zůčtovat možná ještě nekompromisněji než on.
Mezi zdmi špitálu je nyní nezvyklý klid. Chodby jsou prosty šílených sester, krvavých stop i ostatního zvěrstva. Není problémem projít k hlavní bráně a vydat se do ulic Silent Hillu.
Tady však mírumilovná selanka končí. Zlověstné vrčení potulných čoklů pobízí dívku k nabití brokovnice. Možná by se do svého pernamentního zápasu s monstry pustila s větší vervou, kdyby věděla, že se na místě, kam má namířeno, setkaly dvě postavy, jež si drze osvojily právo osudově zasahovat do jejího života.
Ve stejnou chvíli, kdy Heather opřená o nemocniční plot odráží nápor čtyřnohých vetřelců, stojí Claudia Wolf v motelovém pokoji a zlostně se obrací k muži, který byl jejím dlouholetým souputníkem v kultu zvaném "The Order".
"Proč si jí poslal za mým otcem?!"
"Myslíš, že to byla chyba?"
Falešná nevinnost ve Vincentově odpovědi rozpálí už tak bledou ženu do běla.
"Je to tvoje vina, že už..." zalkne se. Její otec byl nebezpečný blázen. Nikdy se neshodli v otázkách své víry a z mládí jí udělal peklo. Ale ani to všechno neznamená, že by mu přála smrt z ruky Heather Mason.
"Jistě, ale vlastně to není tak špatné," ozve se muž výsměšně. "Znamená to, že byl jedním z těch, které Bůh miloval, nebo ne?"
Je to spíše krutá ironie tohoto manipulátora v brýlích, než fakt, že Leonard Wolf už nežije, co udržuje stálý oheň vzteku v Claudiině hlasu.
"Ti, jenž se Bohu posmívají, nebudou spaseni. Ty půjdeš do pekla Vincente. Nikdy nepocítíš radosti věčného Ráje."
Osočený muž zvážní. Je páterem zdejší organizace "4S". Žena před ním je nejvyšší modlitebnicí kultu. Jejich osudy a myšlenky byly mnoho let úzce spjaty. Činy, jež spáchala v poslední době, však mezi ně postavily nepřekonatelnou hráz.
"Ty si myslíš, že tebe Bůh spasí? Che," promluví nakonec s opovržlivým gestem.
"Co ty vůbec víš!?"
Její vyštěknutí mu nahraje na smeč. Zná jí už dlouho a dobře.
"Vím o rozkoších tohoto světa. Chci najít své štěstí, dokud jsem ještě tady."
Bylo by zbytečné pokračovat. V tomhle se nikdy neshodnou. Nechce už ji dále provokovat a tak změní téma na Leonarda a jejich společnou minulost.
"Ty jsi přece svého otce nenáviděla, není to tak? Viděl jsem, jak tě mlátil a kopal. Plakala jsi. Ten obraz jeho krutosti je navždy vryt do mé paměti."
"Ano..." znejistí Claudia. Pak však rychle najde útěchu. Stejnou jako vždycky.
"A proto potřebujeme Boha!"
Její vyznání přerostlo do fanatismu. On už to dlouho ví. Chtěl by jí pomoct a otevřít oči, jenže cítí, že v jejím případě je veškerá snaha marná.
"To, čemu ty říkáš 'víra', je ve skutečnosti jen pláč dítěte toužícího po lásce. Proto jsi pořád tak sama."
Vincentova slova dolehla k jejím uším. Ale ne dál.
"Nerozumíš tomu. Nikdo z vás tomu nerozumí," odsekne tvrdě postava v plášti a opouští motel. Snad jen pár vteřin náskoku či hustá mlha zabránily tomu, aby se na parkovišti srazila s dívkou, která se v pátrání po její stopě vydala až sem, do Silent Hillu.
Heather chvátá po široké silnici. Vzdálený ryk téměř nevyhubitelných patvorů je jí skvělou motivací k udržení rychlého tempa.
Oddych slibuje až z mlhy se vynořivší cedule Jack´s Inn. Divocí psi vzdávají své pronásledování a ona udýchaně kráčí k dveřím apartmá, kde se má sejít s Douglasem. Musí se domluvit, co dělat dál. Krvavá epizoda s Leonardem Wolfem moc užitku nepřinesla. Zajímá ji, zda něco nezjistil Cartland. Snad už je na místě.
Uprostřed pokoje skutečně spatří siluetu muže. Není to však starý detektiv.
Vincent se otočí a houpavým krokem zamíří k překvapené dívce. Ta nevypadá zrovna nadšeně.
"Kde je Douglas?" oboří se na nevítaného hostitele.
"Už odešel. Ale nechal ti tu vzkaz," tiše hovoří muž a jeho dlaně se pokoušejí o jakási uklidňující gesta.
Ta ale příliš nepůsobí. Heather jeho pózám nefandí a navíc v místnosti cítí nedávnou přítomnost osoby, jež jí znepokojuje.
"Nebyl tu teď ještě někdo přede mnou?" vyhrkne rozrušeně.
"Ne, ne, byl jsem tady sám," zazní pohotová lež, "nechceš vědět, co ti Douglas vzkazuje?"
Heather se zdráhá věřit Vincentovi jediné slovo. Jenže nemá na vybranou. "Ano... co říkal?"
"Říkal, že 'kostel je na druhé straně jezera'." Úlisný hráč v brýlích potřebuje nyní postrčit svou nejsilnější figuru dalším správným směrem.
"Kostel? To by mě zajímalo, co tím měl na mysli." Mladá žena působí zmateně.
Vincent ale dobře ví, co by ještě potřebovala slyšet.
"Ty to nechápeš? Tam najdeš Claudii. Je to na severní straně jezera. Nejlépe se tam dostaneš skrze zábavní park. Je to zřejmě jediná cesta, kterou znám. Vydej se na severozápad po Nathan Avenue. Je to dost daleko, ale určitě blíže, než k nebi..."
Jeho nejapný pokus o žert v posledních slovech se u Heather nesetká s pochopením. "To je všechno, co mi vzkazuje?"
"Hmm." Tato odpověď je stejně nepřesvědčivá jako celý Vincent sám.
"Tohle všechno opravdu říkal Douglas?" zastaví se ještě dívka. Má své pochybnosti, zda tady detektiv vůbec byl.
"Co je s tebou? Ty mi nevěříš?"
Ten chlápek před ní pózuje jako nevinnost sama. Nechutné. Heather se raději vydává zpět ven, mezi monstra.
"Na severozápad po Nathan Avenue..." ověří si rychle udanou pozici parku na mapě. Je to kus cesty. Je-li však na jejím konci Claudia, neváhá jí podstoupit.
Jezero Toluca je rozsáhlé a silnice, po níž Heather nyní kráčí, jej obepíná. Čím více se dívka blíží severní části Silent Hillu, tím rychleji se stmívá. Když s několika kilometry v nohách konečně stojí před ocelovou branou Lakeview Amusement Parku, obklopuje ji tma. Horší ale je, že se z této tmy vynořují věci jí nepříjemně povědomé. Zkrvavený plyšový maskot zkroucený na lavičce jí rychle objasní podstatu onoho deja-vu. Polije ji studený pot, když zjišťuje, že tuto scenérii dobře zná ze snu, jenž se jí zdál v obchodním centru. Tím to přece celé začalo... A teď je to tady znovu. Sny se prý někdy můžou stát realitou. Proč to ale sakra musí platit zrovna o těch nejhorších...
Další postava v kostýmu králíčka se válí před jejíma nohama. Semiš masky je prosáklá krví. Dívka se skloní blíž. Je tam uvnitř opravdu člověk? Ohavný zápach hnijícího masa je jí jednoznačnou odpovědí.
Udělá pár kroků a teď zase stojí před rezavou ocelovou klecí, v níž je za ruce zavěšen zmučený nebožtík. "Kdo a proč mohl tohle spáchat..." zakroutí nechápavě hlavou. Bude lépe přestat se detailně zabývat zvěrstvy, jež se jí stále pletou do cesty.
Daleko více jí znepokojuje skutečnost, že trasa, kterou se proplétá mrtvým zábavním parkem, přesně kopíruje její postup ze snu. Ráda by to změnila, na malém kruhovém náměstíčku zkouší kliky všech krámků a různých jiných dveří, ale zbytečně. Dostává se opět jen do známé prodejny suvenýrů. Vše tu vypadá stejně jako v nedávné noční můře. Heather chvíli bloumá mezi regály, než se ozve pronikavý zvuk. Okamžitě se otočí tím směrem. Z jedné police spadlo několik krabic na koláčky.
Tohle ve snu nebylo. Dívka přistoupí ke zhroucené hromadě harampádí a sehne se pro předmět lesknoucí se v šeru. "Roller Coaster" čte vrušeně na visačce malého klíčku. Tolik si jako malé dítě přála vlastnit takovou věcičku, umožňující neustálý přístup k tak skvělé atrakci, jakou je horská dráha...
Horská dráha... Vždyť o té se jí taky zdálo. Zarazí se. Na těch kolejích to nedopadlo dobře... Opouští obchod s divným tušením, že se nebezpečné atrakci nebude moci vyhnout. To se vzápětí potvrdí. Dvě brány jí přivedou přímo před plechové schodiště. V další vteřině už zběsile upaluje nahoru, pronásledována ohlušujícím bzučením létajících patvorů narážejících na zábradlí.
Nástupní plošina už je dostatečně vysoko a cvrkot jejich křídel se tak pozvolna ztrácí v dálce. Dívka se zastaví těsně před tenkými kolejemi vláčku. Lesknoucí se stříbrné rovnoběžky vedoucí do neznáma působí zlověstným dojmem. Jenže ona neudělá stejnou chybu jako ve svém snu...
Udýchaná sáhne po dvířcích k řídící kabince dráhy. Je zamčeno. Ale ona má tentokrát klíč. Uvnitř chvíli zkoumá ovládací panel a pak vítězoslavně vypne přívod energie pro malou, ale smrtelně nebezpečnou soupravu vagónků. Vzápětí bezstarostně vykročí na dráhu. Úzké klikaté pražce, umístěné několik metrů nad zemí, nejsou zrovna pohodlnou pěšinkou pro noční vycházku, je to však bohužel jediná cesta, kterou se mohla vydat. V hloubce pod ní se mihotají světla lamp prozrazující rozlohu zpustlého parku.
Řídící kabinka dávno zmizela za jejími zády. Nevidí konec kolejí před, ani za sebou. Obezřetným tempem došla už dost daleko.
Příliš daleko na to, aby slyšela cvaknutí, které znamená aktivaci pohonu vláčku.
Pružná ocelová konstrukce pod jejíma nohama se začíná chvět. Dívka ustrne v šoku. Odmítá uvěřit blížící se hrozbě, dokud se k jejím uším nedonese známý kvílivý zvuk. Když ji pohltí záře reflektorů, je už rozhodnutá. Řinčící souprava pak proletí již pouze místem, odkud vykročila do prázdna.

Nedaleko odsud dostihl starý detektiv konečně tu ženu v dlouhém plášti. Měl z ní divný pocit už v době, kdy si jej najímala na práci. Nicméně tenkrát se staral pouze o to, aby dobře zaplatila. Mezitím se hodně věcí změnilo. Ani ta pevná půda pod nohama už není co bývala. Místo toho teď kráčí po jakési železné mříži, pod níž se otevírá bezedná černá prázdnota. Má-li v tom všem svinstvu prsty tato bledá osoba před ním, je odhodlán udělat cokoliv pro to, aby se vše vrátilo do normálu. Odjištěná pistole v jeho dlani dodává jeho myšlenkám patřičnou váhu.
Claudia se zastaví a otáčí se k němu. Nerada. Čas je nyní příliš drahý, než aby jej ztrácela hovorem s tak bezvýznamnou loutkou.
"Najala jsem vás, abyste našel dívku a vy jste ochotně vykonal své dílo. Co ještě chcete?"
Muž se nenechá odbýt. Teď už ne.
"Lhala jste mi o Heather, dámo. Nemám rád, když mě někdo využívá."
"Lhala? O jakou lež se jedná?"
"Říkala jste, že vám Heather unesli."
"Ale to je pravda. Ona byla původně jednou z nás." Vzpomínka na malou Alessu Gilespie, její řádovou sestru, na chvíli zahřeje Claudiino srdce. Ale jen na chvíli. "Ten muž, Harry Mason, ji ukradl a ukryl před námi."
Douglas stále tápe v otázkách totožnosti a minulosti Heather Mason, ale v jednom má jasno.
"Možná, ale ona říká, že s ním byla šťastná."
Chladný pohled vysoké ženy zrovna nehýří ochotou ošuntělému detektivovi cokoli dalšího vysvětlovat. Ale v klášteře jí učili trpělivosti.
"Vymyl ji mozek, podvedl ji. Její pravá podstata v ní ještě nebyla probuzena. Ta dívka v sobě nosí Boha. Ale až se Alessa, matka boží, konečně probere k životu..."
Cartland sleduje, jak se Claudiin zrak obrací k nebi. "Tak co? Co se má stát?"
Její ruce jsou sepnuté v nábožném gestu, když zasněně praví: "Ona nás uvede do věčného ráje."
Tváří muže proletí úsměšek. Ráj... Téma dobré akorát pro kostelní báby. "Co to má být za místo?" zabručí neurvale.
Oči Claudie hledí kamsi do dáli. Její mysl je ve sladkém transu. "Místo, kde není bolest, hlad, nemoci, ani stáří. Nebude tam chtivosti, ani válek a všichni budou žít v boží ušlechtilosti."
Ta žena proklamuje. Káže, jako Ježíš kázal zástupům.
Káže věci, na které Douglas Cartland zvysoka kašle.
"Není tam to, není tam támhle to, není tam nic..." přeruší její přednášku. Hlavou mu běží vzpomínky na různé pánbíčkářské spolky s jejich vyblitými brožurkami a dřisty o pokoře a spasení. Claudiiny sny se od těch jejich příliš neliší. "To je ráj akorát pro stádo poslušných oveček a kastrátů. Zní to pěkně nudně," uzavírá záhy své krátké teologické rozjímání.
Jen zbytečně marnila slova. On je pouhým jedním človíčkem z té beztvaré většiny, jejíž úvahy nikdy nepřesáhnou hranice každodenních světských starostí.
"Lituji tě. Pořád tomu nerozumíš," odsekne Claudia opovržlivě a chystá se jít dál svou cestou.
Cartland s ní má však zcela jiné plány. Jeho tvář je chladná a bez emocí, když narovná pravou paži s pistolí a zacílí na nenáviděnou oponentku v bezpředmětném rozhovoru.
Žena už podruhé v krátké době hledí do ústí hlavně. Ačkoli momentální držitel zbraně působí o poznání odhodlanějším dojmem, než roztřesená sedmnáctiletá dívka předtím, zůstává Claudia bohorovně klidná. "Ty mě chceš zabít? To je to pro tebe tak jednoduché?"
Muž se krátce vrátí do vzpomínek. "Nebude to pro mě poprvé." Nezáleží na tom, jestli je to jednoduché, stačí, když je to správné... Jeho ukazováček začíná napínat spoušť.
"Tím více tě lituji." Tón jejího hlasu zůstává stále neuvěřitelně vyrovnaný. I když se zdá, že jí zbývá poslední vteřina života.
Alespoň Douglas o tom byl přesvědčen.
Mýlil se.

Plechová stříška stánku na popcorn rozhodně není totéž co nadýchaná matrace z tělocvičny. Nicméně je o dobré dva metry výše, než pevná zem. A to se počítá. Heather cítí všechny kosti v těle, když se neohrabaně sesouvá z neobvyklého místa svého dopadu.
Temné prostranství, ve kterém se ocitla, ústí do dřevěné branky s nápisem "Borley Haunted Mansion". Strašidelný dům... Bolí ji snad každý kloub, ale nad takovou shodou náhod se musí pousmát. Po těch všech šílenostech, jež ji v posledních hodinách obklopují, působí nutnost vstupu do "děsivé" pouťové atrakce jako špatný vtip.
Projde kolem fiktivního hřbitůvku s prázdnou budkou na vstupenky a vkročí do domu hrůzy.
Vtíravý hlas průvodce, linoucí se z všudypřítomných reproduktorů, komentuje interiér každé místnosti v budově. Heather tyto rádoby děsivé řečičky příliš neberou, pikantnější je spíš zjištění, že krev, rozflákaná po stěnách, je podle zápachu zřejmě pravá, stejně jako mrtvola muže spuštěná na laně ze stropu.
Svou drsností otrlou dívku dostane vlastně jen jeden fórek, a to když se těsně nad její hlavou zastaví ocelová deska s dlouhými ostrými bodci. Zatímco mladá žena děkuje osudu za to, že ji nenapadlo vzít si vysoké podpatky, komentář neznámého moderátora jí projeví vděčnost za návštěvu domu a následně skrytý mechanismus odblokuje vrata do výstupní chodby.
Tam je ovšem Heather brzy nucena obrátit svůj lehký krok v bezhlavý úprk, neboť za jejími zády se začíná rozlévat podivná červená záře, jejíž dotek pálí jako pekelný oheň. Po několika škobrtnutích a nepříjemných nárazech do stěn klikatého koridoru konečně vpadne do těch pravých dveří a ocitne se na čerstvém vzduchu.
Venku nic nového. Za čestného doprovodu různorodých monster postupuje dále nočním parkem až k místu, kde se jí zdá, že v dálce vidí známou postavu.
"Douglasi!" vykřikne a rozběhne se ke zhroucenému muži. Detektiv sedí zvadle na zemi, v ruce ještě svírá pistoli.
"Přišla jsi pozdě."
Unavený pohled a "nefotbalová pozice", v níž se nachází, potvrzují, že mu není do skoku.
"Jsi zraněný?"
Z dívčina hlasu zní starost, z Douglasova pak zase bolest.
"Nemůžu pohnout pravou nohou, asi je zlomená," zaskuhrá namáhavě.
"Zavolám pohotovost..." vyhrkne rychle Heather, aniž si uvědomí, jak naivní hloupost právě vyslovila.
"Počkej, nemyslím si, že tady někdo přijede... A nedělej si starosti, jsem na to zvyklý." Přes utržené újmy na zdraví působí muž vyrovnaně. Problémy všeho druhu nebyly v jeho životě nikdy žádnou zvláštností.
Jenže Heather je žena. A ty to vidí jinak. Navíc to vypadá, že se mnoho změnilo od doby, kdy tohoto podezřelého chlápka nemohla ani cítit. On je nyní jediným člověkem, na kterého se může spolehnout. Nerada by o něj přišla.
"Ty starý blázne... Takhle se zranit. O co ses to pokoušel? Co bych dělala, kdybys zahynul?"
"Co budeme dělat my oba, jestli se ten 'Bůh' opravdu narodí?" odvětí detektiv a tázavě pohlédne na dívku, která je nedobrovolně centrem veškerého dění.
"Neboj se. Jak mocný asi bude Bůh, který vzejde z takového smetiště..." snaží se Heather uklidnit jeho, i sama sebe, "jsem si jistá, že to nebude žádná velká sláva."
Douglasův zasmušilý výraz se však nevyjasňuje. Někde v kostech cítí, že všechen ten hnus kolem pomalu spěje do nějakého mrazivého finále. "Nicméně, něco se má stát."
To nepopírá ani Heather. "Kdo ví. Třeba by nám všem bylo lépe, kdyby se to už stalo."
Možná... Detektiva by nikdy nenapadlo, že právě on by měl mít 'tu čest' být svědkem zrození nějakého 'Boha'. Pokud je ovšem 'Bůh' to správné označení pro něco, co se právě teď tlačí na tento svět.
"Ale jestli je to, co se děje tady kolem, výrazem jeho milosrdenství, tak už ho nechci poznat víc. To dostatečně ospravedlňuje riskování mého života, nemyslíš? Kromě toho, jsem přece jen 'starý blázen'..."
Ona se tu tak strachuje o jeho existenci a on ji takhle chytá za slovíčka... Dívka se vyčítavě předkloní.
"Myslíš si, že si něco jako Superman?"
"Víš, vždycky jsem jím chtěl být." Nikdy není tak zle, aby nezbyl čas na žerty. Detektiv však zvážní dřív, než by se na tváři těch dvou stihl mihnout náznak úsměvu. "Navíc, chci ti z toho pomoct."
Udělal už pro ni dost. V Portlandu mu vyčetla velké věci, když s ní cloumaly emoce. Již dlouho cítila, že neprávem.
"Nemusíš se cítit provinile. Já vím, že to nebyla tvoje chyba," řekne nakonec dívka a dává se na odchod.
Po pár krocích ji zastaví zlomený hlas. "Připomínáš mi mého syna."
Heather se otočí. "Přece jsi říkal, že tu není nikdo, kdo by tě oplakával..." špitne do ticha.
Detektiv zírá do země. Před jeho očima opět běží nejsmutnější etapa jeho zpackaného života.
"Mrtví lidé nepláčou... Hlupáček... Zastřelili ho, když chtěl vykrást banku."
"Ale proč...?" zmůže se dívka na otázku, na kterou on sám tisíckrát hledal odpověď.
"Možná proto, že jeho otec byl k ničemu a věčně bez peněz. Kdo ví... To už asi nikdy nezjistím." Muž zvedá hlavu a pomalu se vrací do přítomnosti. "Promiň, neměl jsem říkat, že mi připomínáš někoho, jako byl on."
Heather je v rozpacích. "Dobře, možná kdybys mě mohl přirovnat ke své dceři..." Ale na podobné úvahy teď není čas. "Poslyš, já už se postarám o zbytek. Ty tady zůstaň, vrátím se, až to všechno skončí."
"Zvládneš to sama?" ozve se Cartland nejistě a chytí se za zraněnou nohu.
"Jistě." Bodrá veselost dívčina hlasu však rychle přejde do ponurého tónu. "A kromě toho, můj táta už není na světě, takže to můžu udělat jedině já."
Se smutnou vzpomínkou na otce se dívka otáčí od Douglase a míří k ocelové bráně. Po několika vteřinách se nenápadně pohne i strnulá silueta muže za jejími zády.
Heather se nestačí ani podivit, odkud se vzal ten bodavý impuls, který tak náhle projel celým jejím tělem. Nebyl to zrak ani sluch. Jaký smysl jí tedy prozradil skutečnost, že se ocitla na mušce revolveru...?
"Co to děláš?" vydechne překvapeně.
Detektiv si pohrává s děsivou myšlenkou. "Možná, že zabít tě tady je jediný způsob, jak ukončit tuto noční můru..."
Není tu žádný zvuk, jenž by narušil to krátké ticho mezi nimi.
"Ano, možná máš pravdu," nebojí si připustit dívka a zavře oči.
Když nepřichází výstřel, dává se opět do kroku.

Dál se proplétá zpustlým centrem zábavy. Míjí řadů kolotočů, z nichž některé s tichým skřípěním dál a dál, neúnavně obnovují svůj provoz, aniž by kdokoliv dohlížel na správnost jejich chodu. Sedátka všech vláčků, raket a miniaturních vesmírných korábů jsou stále rušivě prázdná. Chybí zde dětský smích a sluneční paprsky. Nahrazují je chomáče mlhy, tma a mrazivá prázdnota smrti.
Heather se zastaví před otevřeným amfiteátrem a z plakátů pročítá názvy pohádkových inscenací, jež tu nacházely své malé diváky. Kolorit starodávných poutí dokresluje domeček kartářky s křišťálovou koulí osudu uvnitř. Temné sklo, ani věštecké karty opodál však mladé ženě neprozradí, co na ni v budoucnu čeká.
Nalezne alespoň stopu naznačující nedávnou přítomnost Douglase Cartlanda v těchto místech. Jedná se o detektivův deník, jenž zde zůstal opomenut ležíc na židli. Několik stránek heslovitých zápisků dívce dodatečně odkryje jednání a poznatky starého privátního očka předcházející jejich prvnímu vzájemnému setkání.
Nedaleko věšteckého koutku je vstup do budovy Marchenovy pohádkové jízdy. Haether je vděčná, že ji zde nepotkávají absurdní nepříjemnosti v podobě dialogů s figurínami Sněhurky, či Popelky, případně konfrontace s gigantickým plyšovým drakem. Použije atrakci pouze k průchodu na další velké prostranství před kolotočem s koníky.
Ignurujíc obligátní železné klece s mrtvými kolem, zamíří si to přímo k modrému stánku s občerstvením.
Dožadovat se zde obsluhy by bylo asi tou nejpitomější ztrátou času a dívka to ani nemá v úmyslu. Do oka jí padne notes na objednávky odložený na pultu vedle pokladny. Je na něm něco povědomého a ona brzy zjistí co. Místo nějakých záznamů zdejšího prodavače na ni křičí tátův rukopis.
Už dávno jí nebaví lámat si hlavu se vším, co je v tomto světě možné a tak prostě vezme na vědomí, že před ní leží zápis starý sedmnáct let. A že ona zřejmě stojí na místě, kde tenkrát stál její otec. Ten si tady poznamenal:

Byla to Dahlia, která to řekla - to, že ta dívka byla démonem. Že si vzala moji dceru, aby ji mohla obětovat. Ale tomu se nedá zcela věřit. Chci říct, že zdání může klamat.
Když jsem viděl tu fotografii v podzemí nemocnice, pomyslel jsem si: "Ta dívka vypadá jako moje Cheryl". Je tohle důvodem mých současných pocitů? Něco prostě není v pořádku. Nevzejde z toho nic dobrého.
Já o ní nedokážu přemýšlet jako o démonu. Je to jen má představivost, nebo k ní opravdu cítím lítost? Proč mám ten pocit, že hledá někoho, kdo by jí pomohl?
Nejdůležitější je pro mě nyní Cheryl. Vše ostatní může počkat, dokud ji nenajdu.

Je jí divně, když poznává otcovy tehdejší starosti. Dotýkají se jejího předchozího bytí, jež nyní vnímá jen letmo, vzdáleně. I ona zde kdysi v určitém smyslu byla. Nyní jde v jeho stopách a tuší, že o svou budoucnost bude muset bojovat stejně tvrdě jako tenkrát on o návrat Cheryl a tím vlastně o její zrození.
Koutek jejího zraku náhle polechtá světlo žárovek vzdálené atrakce. Přitahována magickou silou vykročí ke kolotoči s figurínami vznešených běloušů. Když vstoupí mezi ně, kruhová konstrukce se dá do pohybu a z ampliónu se spustí pouťová melodie.
Okolní svět se točí kolem dokola a ona si chvíli připadá jako malá holka. Svět se pak zatočí ještě víc, když se nadechne jedovatého plynu, jež se náhle šíří všude kolem ní. Chrlí jej nozdry houpajících se zvířat natřených bílou barvou neposkvrněnosti. Otřesená poskočí a zastaví před plastovým tělem jednoho z koní. Ten jediný se nehýbe. Jeho břicho je probité obrovským hřebem, zpod něhož prosakuje kolečko čerstvé krve. Stejnou tekutinou je napsán i vzkaz, který hřeb přidržuje. Mluví o nutnosti zabít dřív než bude zabita, o tom, že pouze dvanáctá smrt ji tady může zachránit. Dvanáct... Tolik je zde vzpouzejících se hřebců.
Heather je všechno jasné. Vytahuje z kapsy nůž a pouští se do bizarního díla.
S hořkou vzpomínkou na Dona Quijota bodá do koňských figurín, aby se se za chvíli ukázalo, že má více štěstí než bláhový rytíř ve slavném klání s lopatkami větrného mlýna. Němí tvorové náhle nejsou tak němí a jejich bolestivé ržání doprovází každý řez ostrou čepelí. Krvavé fontány rámují dívčinu řeznickou činnost, dokud není poslední bělouš znehybněn.
Pak se v kolotoči cosi zasekne, hudba utichá a celá konstrukce jako by se spouštěla někam do podzemí. Umrtvení hřebci jsou náhle překryti plátnem a krvavé kaluže pod nimi se stékají uprostřed stroje. Heather stojí nehnutě, když se z opačné strany ocelového kruhu ozvou něčí kroky.
Mezi modely zvířat se mihne lidská postava. Je těžké zaostřit zrak v rotující temnotě, ale po několika vteřinách se to dívce konečně podaří.
Nejdřív spatří známé kozačky, pak pozná krátkou sukni, kterou někdy nosí místo džín a nakonec pochopí, že i ty nohy, zkrvavené, zdánlivě stažené z kůže, jsou její vlastní. Zatají dech, když pozvedne svůj pohled do obličeje pekelné dvojnice. Přes černou barvu vlasů a odporně pulzující krvavé žíly roztažené po tváři se jedná o děsivě vydařený duplikát Heather Mason. Jen ten výraz rtů a očí na své věrné replice nepoznává. Znamená chlad, lhostejnost a ryzí touhu zabíjet. Gesto, v němž vzápětí pozvedne svou ruku s nožem, to jen potvrzuje. Je to výzva na souboj, kterému se dívka nemůže vyhnout.
Jestliže hlavním trumfem kopie měla být skutečnost, že vypadá stejně jako originál, pak strategie jejího tvůrce neslavila úspěch. Pravá Heather Mason nekompromisně zasazuje rány i tělu, jež má křivky jako ona sama. Ale ani ve chvíli, kdy se jí podaří zrůdnou protivnici několika výstřely brokovnice přikovat k zemi, není vyhráno. Temná napodobenina mizí, jen aby se opět objevila opodál, vyzbrojená účinnější zbraní. Třikrát jako bájný pták Fénix vstane ze svého popela, než se definitivně rozpustí v krvi a prachu.

Soukolí pohánějící pouťový vehikl ztratila sílu a koňský karusel zastavuje. Po útočné fůrii nezbylo nic kromě rudé čmáranice na podlaze. Heather se skloní k razícímu textu.

Bylo by pro "mne" lepší zemřít. Po tom všem už se nemám čeho bát. To dítě... ...démon... Když pomyslím na tu nekonečnou bolest, kterou s sebou přinese, když se narodí...
Namísto utrpení a krutosti, jež jsem podstoupila v tom nemocničním pokoji, bych raději sama sobě poskytla tichou a klidnou smrt.
Proč stále odolávám?
Ještě nikdy jsem si "o sobě" nemyslela, že jsem tak hloupá.

"Alessa," unikne z úst Heather. O autorství vzkazu z minulosti není pochyb. Z minulosti... Kde je však minulost a současnost, pokud Alessa i Heather sídlí v jedné hlavě? Dívka horečně přemítá, aniž by si povšimla, že mluví sama se sebou.
"Alesso... ...je pro mě zvláštní říkat ti takhle, když jsi vlastně mnou. Ale víš ty co? Ty a já po tom všem stejně neuvažujeme shodně. A není to tím, že bych si snad nepamatovala ten nemocniční pokoj..." utne náhle onen rozpustilý monolog-dialog. Nemůže souhlasit s těmi sebevražednými plány, i když chápe, že Alessa chtěla zabránit zrození 'boha' za jakoukoli cenu. Ona musí hlavně pomstít smrt otce. A dokud se cítí být více Haether než Alessou, bude po jejím.
Umrtvená atrakce s houpacími koníky se nyní zdá být vytržena z prostředí zábavního parku. Pro Heather se otevírá jediná cesta. Starobylá oblouková klenba ústí do chodby, jejíž kamenné zdi dýchají atmosférou kláštera. Podobně jako i modlitby napatlané na oprýskanou omítku.

Poskvrněni špatnostmi tohoto světa nosíme každý svá trápení. Jen Ty můžeš vyléčit naše rány. Každé ráno, odpoledne a večer voláme Tvé jméno a modlíme se za den, kdy se stane zázrak a Ty k nám sestoupíš. Oddávám se Ti bez výhrad, celým svým tělem i věčnou duší.
Může mne pohltit temnota, ale s Tebou po svém boku jí odolám.
Jako důkaz své zázračné moci, naveď prosím naše poslušné a ochotné duše na cestu do Ráje.

Ó Pane!
Nepoddáme se silám pokušení dokud Tebe máme ve svých srdcích.

Dívka mijí srdceryvné pobožné výlevy přemítajíc o tom, zda je tady zvěčnila přímo ruka Claudie, nebo prsty jiného, podobně "postiženého" fanatika.

Ó Pane!
Slituj se nad námi.
Ó Pane!
Očisti nás svým požehnáním.
Ó Pane!
Pocti nás svým bohatstvím.

Ódy gradují při vstupu na dlouhé schodiště. Na jeho konci jsou dřevěné dveře do kaple. Ani ty se nevyhnuly horlivému úsilí tvůrce sektářských "grafiti".

Tyto dveře jsou bránou, která tě vede do Ráje.
Přiviň se na prsa boží rodičky.
Přiznej své hříchy a budou ti odpuštěny.
Můžeš dosáhnout věčného pokoje.

Panty zaskřípou. Je to skvělé, "Ráj" je odemknut a zcela zdarma. S hořkým úšklebkem prochází mladá žena branou k avizované blaženosti.
Na zlomek vteřiny zaváhá nad možnou pravdivostí nápisu, když jí oslní záplava teplých barevných paprsků. Není to však aura nebes, je to jen venkovní svělo lámající se o mozaiku katedrálního skla. Krátkou iluzi o andělských výšinách definitivně pohřbí pohled na osobu, jejíž přítomnost v Ráji by byla stejně nepatřičná jako lejno mezi cukrovím.
Claudia, vražedkyně jejího otce, se dálce sklání před oltářem. Rychlé kroky sedmnáctileté dívky rezonující mezi lavicemi kostela jí však rychle vytrhnou z rozjímání.
"Jak ty ses tady dostala?" Zcela vyjímečně se v jejím hlase mihne náznak překvapení. Než to ale mladá příchozí stihne zaregistrovat, vrátí se žena v plášti do chladné pózy svých kalkulů a úvah.
"To musel být Vincent, že je to tak? On tě tady přivedl. Kdy už se do toho konečně přestane plést... Ale budiž. Když už tě tu přivábil... I to může posloužit mým záměrům."
Heather ji příliš nevnímá. Hodlá nenadálou příležitost pořádně chytit za pačesy.
"Šach, mat." Vypadá sebejistě, když tasí pistoli a obrací ji na nenáviděný cíl své pomsty.
"Ještě ne. Ještě nepřišel čas." Claudii opět nijak neznepokojuje situace, kdy jí kdosi mává před nosem bambitkou. Její oči se vznešeně otočí vzhůru a její ústa pokračují v proklamacích. "Čas, kdy budou všem odpuštěny jejich hříchy. Kdy nastane Ráj, v jenž jsme tak dlouho doufali. Po Soudu a Vykoupení, věčnosti v okamžiku. Alesso, svět, který sis přála, je téměř zde..."
Dívka s revolverem má jiný názor. "To, co jsem si přála, je tato chvíle."
Jak dlouho bude ještě muset snášet to potrhlou Heather Mason... Claudii už nebaví pořád něco vysvětlovat. "Ne ty, Alessa - tvé skutečné já."
Paže se zbraní klesá. Dívka neví jistě, jestli podlehla touze pohrát si s Claudií jako kočka s myší díky zážitkům, jež nalézá ve své mysli, nebo zda to nebyla opravdu ta část Alessy v ní, která ze soucitu k památce na blonďatou dívenku z jejího smutného a krutého mládí dala impuls k nastávajícímu jednání.
"Ale já jsem Alessa. Má malá Claudie. Má drahá, milovaná sestro."
Ten hlas... Ústa vysoké ženy zůstávají otevřena v úžasu. Kolik let už jí srdce nebilo tak rychle jako v této chvíli.
"Alesso? Jsi to ty? Tak moc jsi mi scházela!" vykrkne a nesměle se pohne k dávné družce, jež se k ní vrátila z bezedné propasti smrti.
Jenže ta nyní splývá s mladou dívkou, která si jde svým vlastním životem. A v tom už není místo pro plány spřádané v dobách Alessina mučivého dětství.
"Nepotřebuji jiný svět. Tady ten je docela v pořádku."
Claudia nevěří svým uším. "Ale vždyť jsi sama říkala, že svět musí být nejdřív očištěn ohněm..."
"Teď už to nechci."
Ta slova zasazují bledé ženě horší rány, než chystané kulky z revolveru.
"Alesso, ty už nechceš štěstí? Copak už si slepá k beznadějnému utrpení v tomto světě?" souká ze sebe zklamaně. "Potřebujeme... my všichni potřebujeme boží spásu."
Dívka netouží po debatě o nutnosti nějaké boží spásy. I tak se docela diví, odkud se v ní berou moudra, která jí právě přicházejí na jazyk.
"Poslouchej, utrpení je součástí života. Buď se mu naučíš čelit, nebo mu podlehneš. Klidně si zůstaň ve své říši snů, ale už nemůžeš dále ubližovat ostatním lidem. Mimo to, nikdy ti neodpustím vraždu mého otce."
Velké věty mladé myslitelky zůstaly přeslechnuty. Osoba v plášti stále mele svou.
"Já jen doufám ve spásu lidského pokolení. Ale aby se to stalo, svět musí být nejdřív předělán. A k tomu potřebujeme Boha."
Její kázání je únavné, zní pořád dokola jako otravné kafrání flašinetu. Kdo si o sobě vůbec myslí, že je?! Má takový přehled o potřebách a nárocích na vzývaného "boha", že by mu snad mohla psát harmonogram. Co když se rodící Pán necítí být povinován něčím, co je kdesi psáno? Pak jsou ovšem její slova neslýchanou drzostí...
V hlavě dívky se opět rozlehne známý hukot následovaný bolestí, jež zkroutí celé její tělo.
"Ty zaslepená děvko!" osopí se na Claudii. Přetéká hněvem, jenž těžko mohla stvořit jen Heather Mason a z jejích rtů vyšlehne věta, jež může být těžko vzkazem jen od Alessy Gilespie.
"Nikdo se tě neprosil o účast!"
Byl-li toto projev samotného temného boha, možná by měla padnout tváří do prachu. Claudia se však už dávno rozhodla uspíšit jeho příchod i za cenu vlastního zatracení. Její víra je příliš silná.
"Bůh, jehož nosíš v sobě, roste," pohlédne spokojeně na skrčenou dívku. Tento nádherný fakt v ní stokrát přebil zklamání z Alessiny 'zrady'. S potěšením snáší spalující pohled 'svaté matky'. "Ty mnou pohrdáš, že je to tak?" řekně chladně a cítí se přitom lépe, než kdykoli v životě.
"To máš zatracenou pravdu!" procedí Heather mezi zuby, stále neschopná pohybu.
"Tak to je dobře." Claudiin přísný tón naposledy rozezní kůr kaple. Je škoda Alessy, té co znala. Teď tu klečí zase jen ta sedmnáctiletá holka, kterou připravila o otce. Ale všechno se ubírá správným směrem. Boží příchod je na spadnutí.
Tmavý plášť se ztrácí z dohledu. Klapnutí dubových dveří vrátí dívku do vznešené samoty chrámu. Bolest jí uvolňuje ze své moci, Heather vstává z kolenou a ubírá se k majestátnému oltáři. Jeho povědomé křivky a barevná sklíčka tvořící tři okna nad ním v ní vyvolají vlnu vzpomínek.
"Znázorňuje Bohyni, dále pak muže a ženu, jimž se narodila." Tlumené světlo průhledné mozaiky ji vrací o mnoho let zpět.
"Jako malá holka jsem často chodívala to této kaple. Přicházela jsem zde uctívat Bohyni a prosila jsem o vyslyšení mých modliteb. Ale nebyla jsem to tak úplně já. Byla to vlastně Alessa, tehdy malé děvčátko. Jenže, žádná z těch modliteb nebyla stejně nikdy vyslyšena."
Oltář není jediným artefaktem zdobícím interiér síně. Dívka si vyrazí k obrazům pověšeným ve dvou řadách na klenutých stěnách kolem ní. První díla oslavují příchod jakési nadpozemské bytosti na tento svět, poslední malby pak truchlí nad jejím odchodem. Jedná se o Bohyni, modlu sekty, jejíž přední členkou je Claudia Wolf, sekty jménem "The Order", které patří tento chrám.

Závěrečná část na pár dní pozastavena. Podrobnosti v úvodu článku.